Music News

Tallinna Kammerorkestri pidunädalad avab Kristjan Randalu uudisteose esiettekanne

Tallinna Kammerorkestri 25. hooaeg kulmineerub märtsis ja aprillis toimuvate pidunädalatega, mille raames tuuakse igal nädalal publikuni üks uus eriilmeline kontsert. Pidunädalad saavad alguse 2. märtsil Kristjan Randalu uudisteose „Adaption“ klaverile ja keelpilliorkestrile esmaettekandega.

„Adaption (sobitumine, kohanemine) on nime suhtes väga konkreetselt programmiline muusika – erinevate rütmiliste tasandite samaaegne toimumine. Üldisemalt võib seda tõlgendada, kui kahe esmapilgul vastandliku poole kooseksisteerimist,“ iseloomustas Kristjan Randalu esiettekandele tulevat teost.

Randalut seob Tallinna Kammerorkestriga kümnete aastate pikkune koostöö nii solisti kui heliloojana: „Minu esimene kontsert koos Tallinna Kammerorkestriga oli rohkem kui 20 aastat tagasi, mängisin siis Mozarti c-moll klaverikontserti, samuti Mustpeade majas. Aastatega on lisandunud palju enda muusikat, 2009 salvestasime koos minu töötlused Entel-Tenteli lauludest (Enter Denter), mis ka nüüd kontserdil kõlavad. Hea on tunnetada läbi aastate kogetud ühist muusikat, mille baasilt leida vabadus hetkes ja uues”.

  Kristjan Randalu

Kristjan Randalu on oma põlvkonna silmapaistvamaid pianiste, keda hinnatakse nii solisti, ansamblimuusiku kui heliloojana. Randalu on üks aktiivsemaid ja laiema haardega eesti džässmuusikuid maailmas. Kontserdil tulevad koos Tallinna Kammerorkestriga ettekandele  veel Kristjan Randalu teos „Inner Asylum“ ehk „Sisemine turvapaik“, mille tekkelugu on seotud aastaga 1988, kui kogu tema pere sõitis toona Lääne-Saksamaale kahenädalasele reisile, mis formaalselt kestab tänaseni. Samuti Kristjan Randalu improvisatsioonid tuntud lastelaulude teemadel „Enter Denter“ ning Randalu haarav versioon rahvalaulust „Igaühel oma pill“ pealkirjaga „Igaühel oma klaver ja orkester“.

Tallinna Kammerorkestri pidunädalad toovad 2. märtsist kuni 7. aprillini publikuni kuus eriilmelist kontserti, kus solistideks on Kristjan Randalu (klaver), Kalle Randalu (klaver), Andrew Lawrence-King (harf) ja Ardo Ran Varres (šansoneer). Esiettekandele tulevad Kristjan Randalu ja Jonas Tarmi uudisteosed Tallinna Kammerorkestrile, orkestrit juhatavad Tõnu Kaljuste, Juha Kangas, Jaakko Kuusisto ja Risto Joost.

Kontsert „TKO 25. Kristjan Randalu“ toimub 2. märtsil kell 19 Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis. Esineb Tallinna Kammerorkester, solist Kristjan Randalu (klaver).

Tallinna Kammerorkestri asutas 1993. aastal dirigent Tõnu Kaljuste. Kahe aastakümne jooksul on sellest kujunenud üks Eesti esindusorkestreid, kes on oodatud esineja paljudel kontserdilavadel Euroopas ja mujal maailmas. Orkester on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. Mitmekülgses repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- kui romantismiajastu muusika, oluliseks osaks on 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded. Orkester koosneb hinnatud keelpillimängijatest, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. Orkestri peadirigent on Risto Joost.

Vaata ka: www.tko.ee

Back