Music News

Collegium Musicale peab 5. sünnipäeva

3. oktoobril kell 18 tähistab kammerkoor Collegium Musicale oma 5. sünnipäeva kontserdiga Mustpeade majas. Kontserdile on valitud teosed, mis iseloomustavad koori viit ja väga teguderohket tegevusaastat. Teiste hulgas kõlavad koori repertuaaris esimestena olnud Arvo Pärdi „Bogoroditse Djevo“ ja Pärt Uusbergi „Taaveti laul“ ning esiettekandena jõuab publikuni kõige värskem kooriteos „See algab“ Helena Tulvelt (tekst: Maarja Pärtna), mis on spetsiaalselt sünnipäevaks tellitud.

Seoses sünnipäeva-aastaga on koor tellinud viielt eesti heliloojalt uudisteose teemal „loomine/sünd“ ning lisaks Tulve teosele kõlavad alanud hooajal veel Tõnu Kõrvitsa, Mirjam Tally, Galina Grigorjeva ja Jarek Kasari uudisteosed. 

Helena Tulve uus kooriteos „See algab“ on Endrik Üksvärava hinnangul loodud Tulvele iseloomulikus võtmes. "Märksõnadeks aeg ja selle kulgemine, erinevate protsesside arenemine millekski muuks ning nende tajumine. Fluidum on samuti üks sõna või olek, mis minu jaoks seda teost iseloomustab,“ ütles Üksvärav. Uue kooriteose kuulamiseks pakutakse publikule lennukis kasutatavate silmaklappide abil nn pimekuulamise võimalust, et igaüks saaks saaks kujundada kuuldu põhjal oma rännaku.

Kammerkoor Collegium Musicale tuli kokku 2010. aasta 3. oktoobril dirigent Endrik Üksvärava eestvedamisel. Koori eesmärk on rikastada ja edendada Eesti muusikamaastikku, pakkuda kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii Eestis kui väljaspool. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega: Gesualdo, Schütz, Bach, Mendelssohn, Messiaen, Rautavaara, Pärt, Tormis jt. Olulisel kohal on vanamuusika ja Eesti heliloojate teosed. Kooris on 27 lauljat. Peadirigent Endrik Üksvära kõrval on koori abidirgiendiks Miina Pärn.

Vaata ka: Collegium Musicale

Back