Music News

Vello Jürna nimeline vokalistide konkurss ja muusikafestival

27.–29. novembrini toimub Väike-Maarjas Lääne Virumaal Vello Jürna 50. sünniaastapäevale pühendatud muusikafestival. Festivali raames leiavad aset näituse avamine ja CD esitlus Väike-Maarja rahvamajas, meistriklassid, mida juhendavad Margareta Haverinen-Brant (Soome), Oleg Orlovs (Läti) ja Pille Lill, erinevad kontserdid, kohtumised Vello Jürna sõprade ja kolleegidega ning palju muud. Täpsem ajakava Väike-Maarja valla kodulehelt.
Festivali ühe osana toimub 27. novembrist kuni 1. detsembrini Vello Jürnale pühendatud vokalistide konkurss, mille korraldajaks on Pille Lille Muusikute Toetusfond. Konkursi rahvusvahelisse žüriisse kuuluvad Margareta Haverinen-Brant, Oleg Orlovs, Pille Lill ja Ivari Ilja. Võistluse esimene voor toimub 27. novembril kell 11 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Kammersaalis ning teine voor 29. novembril kell 13.30 Väike-Maarja Rahvamajas. Konkursi lõppvoor toimub 1. detsembril kell 16 Estonia Kontserdisaalis ning samal õhtul astuvad vokalistide konkursi laureaadid üles pidulikul ooperigalal, mis toimub IV Tallinna Talvefestivali raames 1. detsembril kell 19. Estonia Kontserdisaalis. Lisaks astuvad pidulikul kontserdil üles Vello Jürna sõbrad ja kolleegid: Margarita Voites, Mati Palm, Voldemar Kuslap, Kaie Kõrb, Viesturs Jansons, Margit Saulep, Pille Lill, Nadja Kurem, Heli Veskus, Valentina Kremen, Maire Haava, Mart Madiste, Oliver Kuusik, Urmas Põldmaa, Aare Saal, Taimo Toomast, klaveril Piia Paemurru ja orelil Piret Aidulo, õhtut juhib Alar Haak.

Väike-Maarjast pärit Vello Jürna (1959–2007 ) lõpetas laulu erialal 1985. aastal Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli Raimund Alango klassi ning 1991. Tallinna Riikliku Konservatooriumi Hendrik Krummi ja prof Ivo Kuuse juhendamisel. Lisaks täiendas ta end mitmetel meistrikursustel ning osales edukalt rahvusvahelistel lauljate konkurssidel. Aastatel 1982–1987 laulis ta Riiklikus Akadeemilises Meeskooris ning 1987–1989 Rahvusooper Estonia kooris. Estonia solistina (1989. koosseisuline ning 1996. vabakutseline) laulis Jürna enam kui 30 erinevat ooperirolli, sealhulgas Alfredo (Giuseppe Verdi „Traviata“), Radames (Verdi „Aida“), Rodolfo (Giacomo Puccini „Boheem“), Don José (Georges Bizet´ „Carmen), Cavaradossi (Puccini „Tosca“) ja paljud teised nõudlikud rollid. Lisaks esinemistele Estonias ja Vanemuises laulis ta Stockholmi kuninglikus ooperis, Norra ja Läti rahvusooperis, Göteborgi ja Oulu ooperiteatrites ja mujal. Samuti andis soolo ja kammerkontserte Eestimaa kirikutes ja kammersaalides ning Ameerikas, Soomes, Rootsis, Norras, Itaalias ja Venemaal.
 

Aveli Kadastik

 

Back