Music News

Kontsert „Tantsud prepareeritud klaveritel“

Homme, 20. septembril kell 19 toimub Estonia kontserdisaalis kontsert „Tantsud prepareeritud klaveritel“, kus põneva kavaga astuvad publiku ette pianistid Kadri-Ann Sumera ja Hanna Heinmaa. Kaastegevad kunstnikud Sigrid Viir ja Toomas Thetloff.
Kontserdi kavas on Lepo Sumera "Üks ilma teiseta“ ja „In Es“, Leonard Bernsteini „Sümfoonilised tantsud“ muusikalist „West Side Story“ ning John Cage’i „Kolm tantsu prepareeritud klaveritele“.

Pianist Kadri-Ann Sumera tutvustab esitamisele tulevaid teoseid järgnevalt: „Bernstein ja Cage on, kumbki omamoodi ja üpris vastandlikult, Ameerika 20. sajandi muusika ikoonid. Bernstein oma tänapäeva Romeo ja Julia looga on ennast kirjutanud enamiku isegi üsna juhuslike muusikaarmastajate südamesse. Helilooja enda nõusolekul (mitte küll tema enda sulest) valmis muusikali tantsunumbrite põhjal sümfooniline süit esmalt orkestrile, siis klaveritele ja löökpillidele ning viimaks kahele klaverile. Üksteisele vahedeta järgnevad instrumentaalosad moodustavad muusikaliselt ühtse terviku, mis toimib ka ilma süžeeliini tundmata.
Cage pole kindlasti laiemate rahvamasside helilooja, see-eest aga võib-olla kõige rohkem XX sajandi muusika- ja kunstifilosoofiat mõjutanud autor, kes on tuntuks saanud enese peaaegu täieliku taandamisega oma teostest, lastel juhuslikkusel valitseda ettemääratuse üle. Tantsud ettevalmistatud klaveritele on siiski teistsugused: siin on sugemeid aafrika ja kaug-ida rahvamuusikast, nad on klassikaliselt noteeritud ja väga halastamatu motoorikaga. Kõlapilt meenutab siin tänu klaverite põhjalikule ümberehitusele kuulsa indoneesia löökpillikoosluse – gamelan-orkestri eksootilist heli.

Hea tahtmise kõrval võib kontserdiprogrammis leida ka paralleele veel ühe ameerika XX sajandi muusika olulise liini – minimalismiga. Tõsi küll, mitte ameeriklase, vaid minu isa sulest. Nii mu isa kui ka üks minimalismi tuntumaid esindajaid John Adams olla ise teineteise muusikat kuuldes seda enda omale lähedaseks pidanud. Teos „Üks ilma teiseta“ sünnib vaiksest trilleri foonist, millest hakkavad peaaegu märkamatult välja kasvama ning millesse taas mattuvad erinevad struktuurid ja mustrid. Nende arengust ja kattumisest sünnib kulminatsioon. „In Es“ on hoopis teravam, asümmeetrilisem ja nurgelisem, linnulaulu imitatsiooniga keskmises lõigus.“

Kontserdi korraldaja on Eesti Kontsert koostöös Eesti interpreetide Liiduga.

Back