Music News

Uus kontserdihooaeg toob värsket eesti muusikat

Alanud kontserdihooaeg tõotab eesti muusikale ja interpreetidele tulla viljakas. Eesti Kontserdi ja ERSO hooaja avakontserdi 9. septembril Estonia kontserdisaalis avas Eino Tambergi “Festive Music”, op. 117, valminud 2003. aastal Detroidi Sümfooniaorkestri tellimusel. Eestis kõlas teos esimest korda, ERSOt dirigeeris orkestri peadirigent Nikolai Aleksejev.

Juba lähiajal, 13.–23. oktoobrini toimuval rahvusvahelisel uue muusika festivalil NYYD ´05 tuleb esiettekandele uudisteoseid paljudelt noortelt eesti heliloojatelt. Festivalikavas on Vootele Aer, Galina Grigorjeva, Age Hirv, Pille Kangur, Tõnis Kaumann, Margo Kõlar, Tõnu Kõrvits, Märt-Matis Lill, Hans-Gunter Lock, Malle Maltis, Jüri Reinvere, Timo Steiner, Kaido Suss, Mirjam Tally, Toivo Tulev, Helena Tulve ja Mari Vihmand.
Nimekate välisinterpreetide kõrval esinevad festivalil NYYD ka Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja dirigent Olari Elts, Nargen Opera, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja dirigent Paul Hillier, Tallinna Kammerorkester ja dirigent Tõnu Kaljuste, NYYD Ensemble, Küberstuudio, Eesti Muusikaakadeemia Elektronmuusika stuudio, Ensemble U: ja Reval Ensemble

Uuel hooajal tähistab Eesti Kontsert oma kontsertidega mitmete eesti heliloojate juubeleid, sealhulgas Arvo Pärt (70), Eino Tamberg (75) ja Peeter Vähi (50). Kontserdid toimuvad ka dirigentide Olev Oja 70. ja Ants Sootsi 50. sünnipäeva ning laulja Mati Palmi 40. lavajuubeli ja organist Andres Uibo 50. sünnipäeva ning 30-aastase lavategevuse puhul.

Eesti muusika tipphetki on oodata Eesti Heliloojate Liidu kevadisel festivalil “Eesti muusika päevad”, kus taas kõlab terve hulk esiettekandeid mitme põlvkonna eesti heliloojatelt. Festivali peahelilooja on järgmisel aastal Helena Tulve. 2005. aastal oli “Eesti muusika päevade” põhiheliloojaks Arvo Pärt, 2004. aastal Toivo Tulev. 

Back