Music News

Tõnu Kõrvitsa uue kvarteti „Thule mustrid” esiettekanded Riias ja Tallinnas

Kolmapäeval, 25. aprillil toimub Uues Riia Teatris (Jaunais Rigas Teatris) Tõnu Kõrvitsa uudisteose „Thule mustrid” esiettekanne. Mängib Rudolf Tobiase nimeline keelpillikvartett, kellele teos on ka pühendatud. Kontserdi Riias korraldab Eesti Interpreetide Liit. Eesti publikuni jõuavad „Thule mustrid” neljapäeval, 26. aprillil kell 15 Estonia kontserdisaalis.

Thulest, müstilisest ja saladuslikust Põhjamaast on Tõnu Kõrvits kirjutanud mitu teost: „Thule eleegiad” kandis tänavusel Eesti Vabariigi aastapäeva aktusel ette Vanemuise Sümfooniaorkester Toomas Vavilovi juhatusel, „Thule pildid” kõlasid Marko Martini esiettekandes möödunud aasta oktoobris toimunud festivalil „Klaver”. 2002. aastal valmisid „Thulemaa laulud” flöödile ja klaverile, 2004. aastal „Thulemaa laulud II: Põhjavalgus” trompetile ja klaverile. Kõikide Thule aineliste teoste ühiseks läbivaks jooneks on eesti loodus ja inimesed.

Eesti muusikast saab Tobiase kvarteti mõlemal kontserdil kuulda ka Jaan Räätsa Kontserti kammerorkestrile op. 16, mille seade keelpillikvartetile on teinud tšellist Aare Tammesalu. Räätsa kammerorkestrikontsert on eesti muusika üks enim esitatud teoseid, mille esiettekannet 1961. aastal juhatas Neeme Järvi.
Kontsertide kavas on veel Giuseppe Verdi Keelpillikvartett – suure ooperimeistri ainus ulatuslik instrumentaalteos, valminud aastal 1873.

2000. aastal asutatud Tobiase kvartetis mängivad Maano Männi (I viiul), Kristjan Hallik (II viiul), Toomas Nestor (vioola) ja Aare Tammesalu (tšello). Kvarteti nimi on austusavaldus helilooja Rudolf Tobiasele, kes kirjutas Eesti esimese keelpillikvarteti.  

Back