Muusikauudised

In memoriam Urmas Sisask

Lahkunud on helilooja Urmas Sisask (09.09.1960 – 17.12.2022).

13,7 miljardit aastat tagasi loodi universum armastusega. Tähed, galaktikad, planeedid, komeedid ning teised kosmilised olendid, ka meie, oleme õnnelikud suures armastuses. Meid, inimesi, on loodud siia armastuse tajumiseks. Planeet Maa on magnet elule. Inimene sünnib tähtedest ja tähtedeks ta ka saab. Seega ei pea ma ennast mitte heliloojaks, vaid pigem muusika üleskirjutajaks. (Urmas Sisask)

Urmas Sisask alustas kompositsiooniõpinguid 1971. aastal Tallinna Muusikakeskkoolis Anatoli Garšneki, René Eespere ja Mati Kuulbergi juhendamisel ning jätkas René Eespere kompositsiooniklassis Tallinna Riiklikus Konservatooriumis, mille lõpetas 1985. aastal.

Urmas Sisask on kirjutanud väga eriilmelist muusikat erinevates žanrites. Tema loominguline väljund ulatub vaimulikust muusikast rahvapäraste laulude ja isegi räpini ning sisaldab kooriteoseid, klaverimuusikat, kammermuusikat ja orkestriteoseid. Rahvusvaheliselt tuntakse Sisaskit kõige enam tema koorimuusika kaudu. Ta on kirjutanud laule, motette, oratooriume, missasid ja teisi vaimulikke teoseid. Üks tema populaarsemaid teoseid on 24-st vaimulikust laulust koosnev tsükkel „Gloria Patri“ (1988).

  Urmas Sisask. Foto: Kaupo Kikkas

 

Sisaski huvi astronoomia vastu algas samal ajal kui tema tegevus heliloojana – esimesed tähistaeva-teemalised teosed klaverile sündisid juba helilooja lapsepõlves tähistaevast uurides ja klaveril improviseerides (klaveritsükkel „Cassiopeia“ lastele). Alates sellest ajast oli astronoomia Sisaski muusika põhiline allikas. Peale täheteaduse on Sisaski loomingut mõjutanud ka huvi šamanistlike kultuuride ja eesti runolaulu vastu.

Urmas Sisask on pälvinud EV kultuuripreemia (1990), Valgetähe ordeni IV kl. teenetemärgi (2001), Järvamaa vapimärgi (2001), Eesti kaitseväe eriteenete risti (2004), Veljo Tormise stipendiumi (2007), IRL Rahvuskultuuri Ühenduse aastapreemia (2009), Eesti Raadio Aasta Muusiku tiitli (2010), Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (2010) ja Eesti Muusikanõukogu preemia (2020).

Urmas Sisaski viimaseks teoseks jäi novembris Stockholmis esmaettekandele tulnud kooritükkel „Gloria Patri II“ op. 166, mille tekstide autor on Jaan Tammsalu.

Urmas Sisaski ärasaatmine toimub 28. detsembril kell 14.30 Tallinna Jaani kirikus.

Tagasi