Muusikauudised

Eesti Sinfonietta on 2022. aastal taas kutsutud esinema Viini


 Eesti Sinfonietta Viini Musikvereini Kuldses saalis 2018. aastal
Eesti Sinfonietta annab 25. märtsil 2022. aastal kontserdi taaskord Viinis, seekord Viini Konzerthausi Suures saalis. 2018. aasta 3. mail Musikvereini Kuldses saalis Kristiina Poska juhatusel toimunud suurepärase vastuvõtuga kontsert tõi tagasikutse ja nii on Eesti Sinfoniettal jälle võimalus viia Euroopa südamesse eesti muusikuid ja muusikat.

Tulevase kontserdi dirigendiks on möödunud hooajal fantastilise tähelennu teinud soomlanna Emilia Hoving ning solistina astub üles austria oboevirtuoos Katharina Hörmann, kelle esituses kõlab Richard Straussi imeline Oboekontsert D-duur TrV 292.

Kontserti raamistavad Joseph Haydni D-duur sümfooniad nr 1 Hob I:1 ja nr 104 Hob I:104 „Londoni sümfoonia”. Eesti muusikast on kavas Arvo Pärdi „Fratres” (1977/1991) ning suurele Inglise heliloojale pühendatud „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks” (1977/1980). Soome heliloomingut esindab nende kultushelilooja Lotta Wennäkoski teos „Hava”.

See tähelepanuväärse kava ja esitajatega kontsert on koha leidnud mitmes abonomendis nagu „Internationale Orchester”, „Pultmagie”, „Klassik A”, „Featured Artists und Gäste”, „Romantik” ja „Genieblitze”. Eelkontserdid toimuvad veebruari lõpul Tallinnas ja Jõhvis, olles Emilia Hovingu lavadebüütideks Eestis. Samuti kõlab neil kontsertidel Eesti esiettekandena Lotta Wennäkoski „Hava” (2007). Eesti Sinfonietta kontsertmeister on Johannes Põlda.

Eesti Sinfonietta on eraalgatusel sündinud vabakutseline orkester. Kümmekond aastat koos mänginud Eesti Sinfonietta muusikute jaoks on väga oluline Eesti muusika ja muusikute tutvustamine maailmas. Nii on nad esinenud mitmetel mainekatel maailmalavadel nagu Amsterdami Concertgebouw, Kölni ja Peterburi Filharmooniad, Brüsseli Flagey ja Bozar, 2018. aasta maikuus mängiti Kristiina Poska juhatusel Viini Musikvereini Kuldses saalis. Koos on osaletud festivalidel Belgias, Itaalias, Soomes, Saksamaal, käidud kontserdireisidel Euroopas, Lõuna-Ameerikas (Argentina, Brasiilia, Tšiili, Uruguai, Peruu), Lähis-Idas (Iraan, Israel) ning loomulikult mängitud paljudel eesti festivalidel ja kontserdisarjades.

Lähiaastatel on Eest Sinfonietta plaanides mitmed välisesinemised riikides, mis eesti kultuuriga tihedalt seotud, kuid eesti muusikud pole siiani veel nendesse jõudnud. Maailmanimedega solistide kõrval peab Eesti Sinfonietta tähtsaks soleerimisvõimaluste andmist eesti mängijatele ning arvestab seda kontserdikavade koostamisel. Orkestri koosseis sõltub repertuaarist, ulatudes 12-liikmelisest ansamblist 55-liikmelise orkestrini. Nii saab Eesti Sinfonietta mängida olulist osa maailma muusikapärandist. Alates aastast 2019 on Eesti Sinfonietta kontsertmeistriks Johannes Põlda, kes on ka Kuopio Linnaorkestri kontsertmeistri ametipostil alates jaanuarist 2021.

Tagasi