Muusikauudised

Tallinna Kammerorkester alustab hooaega Helena Tulve uudisteose maailmaesiettekandega

Tallinna Kammerorkestri 26. hooaja avakontserdil 4. oktoobril kõlab orkestri kodusaalis Mustpeade majas maailmaesiettekandes Helena Tulve „Tundmatuis vetes“ – uudisteos soolotšellole ja kammerorkestrile, kus solistina astub üles oma 50. aasta juubelit tähistav Leho Karin.


Helena Tulve
Foto: Jaan Tootsen
  Helena Tulve ütleb uudisteose kohta, et see ei ole klassikaline tšellokontsert, kus esiplaanil on virtuoosne solist ja orkester saadab teda, vaid Leho Karini ja Tallinna Kammerorkestri puhul on orkester ümber oma tšellomängija nagu mets puu ümber. Muusika ongi kirjutatud ajendatuna Leho Karini ettepanekust tema olulise sünnipäeva puhul midagi uut kirjutada.

„Leho Karin on mu põlvkonnakaaslane ja sõber NYYD Ensemble’i aegadest, kirglik ja julge muusik, seikleja ja pühenduja. Kirjutada interpreedile, kes annab endast maksimumi, on suur au,“ räägib Helena Tulve. „Oleme varemgi koostööd teinud, näiteks viimati teatrimuusikat, Theatrumi „Delhi tantsu“ muusika mängis Leho Karin üksi sisse. Ja muidugi orkester – Tallinna Kammereorkester on solistide orkester, Eesti parimad muusikud mängivad koos, alati panustavad, töö nendega on väga intensiivne ja toitev,“ kiidab Tulve. Ühtlasti tähistab Leho Karin poolt elu Tallinna Kammerorkestris, millega ta liitus orkestri esimestel kuudel 1993. aasta kevadel.
 
Leho Karin
Foto: Mati Hiis

Teose „Tundmatuis vetes“ pealkirja võib helilooja sõnul mõista enda asetamisena elu sümboolsesse keskpaika. Mida kauem elad, seda rohkem näed ning aina suuremaks näib muutuvat ka kaos meie ümber. Ja seda suuremat julgust ning usaldust elu vastu on vaja, et sellel hinge sisemisel teekonnal edasi liikuda.

Lisaks Leho Karinile astub avakontserdil solistina üles veel karismaatiline itaalia pianist Alberto Ferro, kes päev varem, 3.  oktoobril esineb Mustpeade majas ka soolokontserdiga. Avakontserdil soleerib ta Felix Mendelssohni Klaverikontserdis nr. 1 g-moll op. 25. Lisaks on veel kavas Mendelssohni Keelpillisümfoonia nr. 1 C-duur ja Ludwig van Beethoveni Sümfoonia nr. 1 C-duur op. 21.

26. hooaega alustav Tallinna Kammerorkester on üks Eesti viiest professionaalsest orkestrist, orkestri peadirigent on Risto Joost.

Vaata ka: TKO

Tagasi