Muusikauudised

Peeter Lilje 60

 


Eesti Riiklik Sümfooniaorkester

Foto: Jarek Jõepera

21. ja 22. oktoobril leiavad Pärnus ja Tallinnas aset Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kauaaegse peadirigendi Peeter Lilje 60. sünniaastapäevale pühendatud kontserdid. Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kõrval on laval pianist Kalle Randalu, sopran Janice Watson (Suurbritannia), bariton Rauno Elp ja Eesti Kontsertkoor, juhatab Neeme Järvi. Kavas on Wolfgang Amadeus Mozarti Klaverikontsert nr. 24 c-moll KV 491 ja Johannes Brahmsi „Saksa reekviem“ op. 45.

Kontserdid algusega kell 19 toimuvad 21. oktoobril Pärnu kontserdimajas ja 22. oktoobril Estonia kontserdisaalis. Kontserti Tallinnas on võimalik kuulata ka Klassikaraadio vahendusel. Lisaks on Estonia kontserdisaali fuajees kuni 22. oktoobrini avatud näitus „Peeter Lilje 60“, mis annab mh ülevaate Lilje õpingutest, pikaajalisest koostööst ERSO ja Estonia teatriga, gastrollidest ja tööst Soomes. Näituse koostasid Tiina Mattisen, Maia Lilje ja Maarja Kasema, kujundas Heili Roos. Samas on eksponeeritud ka Mare Mikofi Peeter Lilje pronksbüst aastast 1983.

 

Peeter Lilje (1950–1993) on lõpetanud 1974. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi Arvo Ratassepa dirigeerimisklassis, õppides ühtlasi Roman Matsovi juures orkestridirigeerimist ning 1980. aastal ooperi- ja sümfooniaorkestri dirigeerimise erialal Leningradi konservatooriumi Arvīds ja Mariss Jansonsi klassis. Peeter Lilje töötas dirigendina Estonia teatris ning aastatel 1980-1990 Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri peadirigendina. Ühtlasi juhatas ta ka Oulu Linnaorkestrit (peadirigent 1990–1993) ja Kuopio Linnaorkestrit ning tegutses õppejõuna Tallinna Riiklikus Konservatooriumis.

Tähelepanuväärne koht tema repertuaaris oli enam kui 30 vokaalsümfoonilisel suurvormil (Brahms, Berlioz, Orff, Verdi) ning ulatuslikel dramaatilistel sümfooniatel (Beethoven, Brahms, Tšaikovski, Sibelius, Mahler jt). Samuti oli ta paljude Eesti heliloojate teoste esmaettekandja ning salvestaja.


Peeter Lilje
Foto. Kalju Suur

Mälestuskontsertidel ettekandele tulev „Saksa reekviem“ kõlas Peeter Lilje juhatusel esmakordselt Eestis 29. oktoobril 1981. aastal ning pälvis tunnustust nii publikult kui ka kriitikutelt. Interpreetidest sidus Peeter Liljed tihedaim koostöö Kalle Randaluga, kellega koostöö sai alguse 1975. aastal.

Agnes Toomla

 

Tagasi