Muusikauudised

Ansambel U: ja legendaarse prantsuse nüüdismuusikaansambli L’Itinéraire ühiskontsert


Ansambel U:.
Foto: Raul Keller

Neljapäeval, 13. märtsil kell 19.00 toimub Estonia kontserdisaalis kontsert, mis toob kokku kaks silmapaistvat nüüdismuusika esitajat – hiljuti 20. sünnipäeva tähistanud ansamblil U: on au võõrustada ja mängida koos legendaarse prantsuse ansambliga L’Itinéraire’iga, kes tähistas hiljuti 50. sünnipäeva. Kontserdil tuleb esiettekandele selleks kontserdiks loodud Helena Tulve uudisteos.

Kontserdil mängivad ja esitavad ansambel U: ja L'Itinéraire'i liikmed enamuses teostes koos ja ühiselt. Kontserdile eelnevad kolme päeva jooksul proovid Tallinnas, et leida parim ja ühine kõlapilt. 

Kõik esitamisele tulevad teosed kavas on Eesti esiettekanded, sh Märt-Matis Lille „Kaljukits“, mis on algselt kirjutatud Belgia ansamblile Fractales. Erilist kuulamiskogemust tõotab Jean Luc Hevré teos „De près“, kus elektroonikapartii kõlab publiku hulka paigutatud kõlaritest. Samuti tulevad esiettekandele kaks uut teost – Emilié Girard-Charest „Corps“ (Keha) ning spetsiaalselt selleks kontserdiks loodud Helena Tulve „Confluence I. Deux mers“ (Kokkuvool I. Kaks merd), mis on pühendatud kahele kohtuvale muusikute grupile: ansamblitele U: ja L'Itineraire.

„Maailmas on mitmeid paiku, kus kohtuvad kaks väga erineva temperatuuri, tiheduse ja soolasusega veemassi. Hoolimata vee vabast olekust säilitavad mõlemad oma iseloomu ja omadused ning ei segune. Käesolevas teoses soovisin tegeleda püsituse ja ebakindlusega, mis on iseloomulikud kõikidele olukordadele, kus kohtuvad erisused. Nähtamatu piiri vahepealsuses voolavad kokku vastuolulised olekud: ühtsus ja lahusolu, näivus ja reaalsus, liikumine ja liikumatus, heli ja vaikus, müra ja muusika, sisse- ja väljahingamine. Lubades sellel piiril ka oma hinge läbistada, tehes sellele ruumi, võime jõuda asjade all alati olemas oleva ühtsuse tundeni. Ka maailmameri on ju tegelikult üks suur tervik,“ kirjeldab Helena Tulve mõtteid, mis iseloomustavad tema heliteost ja selle valmimist.
 
Kava: 
Jean Luc Hervé  „De près“ flöödile, inglissarvele, klarnetile, klaverile, viiulile, vioolale, tšellole ja elektroonikale
Märt-Matis Lill 
 „Kaljukits“ flöödile, klarnetile, klaverile, viiulile ja tšellole
Emilié Girard-Charest 
 „Corps“ (esiettekanne) oboele, viiulile, vioolale ja tšellole
Tristan Murail 
„Rhododaktulos Eôs“ flöödile, klarnetile, löökpillidele, klaverile, viiulile, vioolale ja tšellole
Helena Tulve 
 „Confluence I. Deux mers“ (esiettekanne) flöödile, oboele, klarnetile, löökpillidele, klaverile, viiulile, vioolale ja tšellole

L'Itinéraire on oluline tükike Euroopa muusikaloost. Selle asutasid 1973. a heliloojad Tristan Murail, Gérard Grisey, Michaël Lévinas ning see on olnud väga olulise muusikavoolu, nn spektraalmuusika üheks lipulaevaks. Ansambel tegutseb aktiivselt tänapäevani, olles esitanud sadu ja sadu uudisteoseid, esinenud kõikjal maailmas. Ansambliga on tihedalt koos töötanud selle asutamisajast saadik helilooja Tristan Murail, kelle muusikast kõlab Tallinna kontserdil Eesti esiettekandes üks tema suhteliselt hiljutisi teoseid „Rhododaktulos Eôs“ (Roosisõrmeline Koit, 2023). 

Ansambel U: ehk uue muusika uuenduste uuendaja“ (Maria Mölder) tähistas hiljuti oma 20ndat tegevusaastat. Kollektiivile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine dirigendita. U: (Helena Tuuling, Levi-Danel Mägila, Merje Roomere, Taavi Kerikmäe, Tarmo Johannes, Vambola Krigul) tegeleb nii uue muusika klassikasse kuuluvate teoste kui ka eksperimentaalsete kompositsioonidega. Üks ansambli oluline suund on süvenemine improvisatsiooni ja ebatraditsioonilise notatsiooni tõlgendamist nõudvate teoste ettekandmisse. 

Piletid (23-30 eurot) müügil Eesti Kontserdi kodulehel
Kontserdi kannab üle Klassikaraadio.

Lisainfo:

Liitu uudiskirjaga!

Tagasi