Muusikauudised
Tallinna Kammerorkester esitab koos tippviiuldaja Kolja Blacheriga Beethoveni seitsmenda sümfoonia
04.06.2024
Kolja Blacher ja Tallinna Kammerorkester Estonia kontserdisaalis. Foto: Rene Jakobson
Üks hinnatumaid viiulisoliste, Berliini Filharmoonikute kauaaegne kontsertmeister Kolja Blacher annab koos Tallinna Kammerorkestriga kaks kontserti: Pärnus ja Tallinnas. Blacher mängib Guarneri del Gesù viiulil (u 1730), millel on varem maailma suurtel lavadel kontserte andnud legendaarne Pinchas Zukerman.
Kontserdid toimuvad 13. juunil Pärnu kontserdimajas ja 14. juunil Estonia kontserdisaalis. Esitamisele tulevad Beethoveni seitsmes sümfoonia, Bruchi esimene viiulikontsert ja Mendelssohni „Hebriidide“ avamäng.
Berliinist pärit ja baltisaksa juurtega tippsolisti Kolja Blacheri viiulimängus toovad kriitikud esile erakordset kõla ja muusika interpreteerimise oskust. Tallinna Kammerorkestri mängijad nimetavad tähelepanuväärseks Blacheri ausat musitseerimist.
Kolja Blacher peab enda muusikuteel oluliseks murdepunktiks õppimaasumist New Yorgi Juillardi muusikakooli, kui ta oli vaid 15-aastane. „Mina tulin oma keskeurooplase veendumustega, et Mozartit ja Beethovenit võib ainult teatud kindlal viisil mängida (…), kuni mõistsin – pidin ise leidma, kuidas ma Mozartit või Beethovenit interpreteerin,“ rääkis Blacher.
Pärast maineka Juillardi kooli lõpetamist sai Blacherist Berliini Filharmoonikute kontsertmeister aastateks 1993–1999, millest ta lõpuks loobus selleks, et pühenduda rahvusvahelisele solistikarjäärile. Lisaks on ta viimased 24 aastat pühendunud viiuli eriala õpetamisele esmalt Hamburgis ning seejärel Berliini mainekas Hanns Eisleri nimelises muusikakoolis, kuhu on pääsenud õppima mitmed eestlastest nimekad tippmuusikud, sealhulgas Andres Kaljuste, Kristiina Poska, Hans Christian Aavik ja Robert Traksmann.
Blacher on teinud koostööd paljude nimekate orkestritega, teiste hulgas Müncheni Filharmoonikute, NDRi Sümfooniaorkestri, Leipzigi Gewandhaus-orkestri, Orchestra di Santa Cecilia ja Baltimore’i Sümfooniaorkestriga. Ta on töötanud koos nimekate dirigentidega nagu Kirill Petrenko, Vladimir Jurowski, Dimitri Kitajenko, Mariss Jansons, Matthias Pintscher, Markus Stenz, Simone Young ja Asher Fish. Viimased viis aastat on ta tegelenud solisti rolli ümbermõtestamisega ning andnud kontserte kaksikrollis solisti ja dirigendina.
2023/2024 hooajal on Kolja Blacher Tallinna Kammerorkestri juures resideeruv solist ja dirigent. Koos Tallinna Kammerorkestriga on Blacheril käesoleva hooaja jooksul Tallinnas kavas kolm kontserti. Pärnus sai viimati Kolja Blacheri ja Tallinna Kammerorkestri musitseerimist kuulata 2017. aasta Pärnu muusikafestivali avakontserdil.
Kolja Blacheri isa Boris Blacher (1903–1975) oli baltisaksa juurtega helilooja, kes kasvas üles multikultuurses keskkonnas, kus räägiti nii saksa, eesti, vene, inglise, hiina kui ka itaalia keelt.
Piletid kontsertidele on saadaval Piletilevis.
Tallinna Kammerorkester asutati 1993. aastal Tõnu Kaljuste eestvedamisel ning kollektiiv on äratanud tähelepanu kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. Orkester koosneb hinnatud keelpillimängijatest, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena. 2014. aastal oli orkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.