Muusikauudised
Uus nädal toob Kristjan Randalult kaks esiettekannet. Uudisteoseid esitavad Tallinna Kammerorkester ja M4GNET kvartett
09.04.2024
Kristjan Randalu kontserdil jaanuaris 2022. Foto: Rene Jakobson
18. aprillil jätkub Mustpeade majas suure publikuhuviga „Aavik Salzburgis“ kontserdisari Mozarti muusika ja Mozartist inspireeritud Kristjan Randalu uudisteosega. 21. ja 22. aprillil kõlab Tallinnas „Magnettorm“ kontsertidel kõrgelt hinnatud noorte muusikute esituses järjekordne maailmaesiettekanne – Kristjan Randalu “QR-tet“.
Oma põlvkonna väljapaistvaimate pianistide hulka kuuluv Kristjan Randalu on üks aktiivsemaid eesti jazzmuusikuid maailmas. Teda hinnatakse nii pianisti kui ka heliloojana nii jazzi kui ka klassikalise muusika vallas.
„Aavik Salzburgis“ sarja kutsus Kristjan Randalut muusikat kirjutama viiulisolist Hans Christian Aavik. Aaviku sõnul on teda alati paelunud jazz ning pärast Randalu seadete kuulamist tekkis huvi, kuidas võiks kõlada jazzi maiguga Mozart viiulil.
Randalu lisas oma Mozartist inspireeritud teose sünni kohta järgmist: „Aaviku särav pillitämber ja tehnilisi piire unustav mäng oli mul värskelt kõrvus. Ühtlasi haakus mõte ühe mu läbiva huviga: kuidas leida vanemast repertuaarist materjali, mis tekitab oma meloodiliste, harmooniliste või rütmiliste elementidega uue impulsi. Mind on köitnud suur osa ooperimuusikast, samas on ooperilaulu esteetika minu jaoks tänapäeva kontekstis mingil määral võõras. Seega tekkis küsimus, kas üks aaria võiks ka instrumentaalpalana toimida? Esiettekanne annab vastuse,“ rääkis helilooja.
Uus teos kannab pealkirja Wolfgang Amadeus Mozart / Kristjan Randalu „O wie will ich triumphieren“ (1782/2024) ning seda esitavad Hans Christian Aavik ja Tallinna Kammerorkester. Lisaks kõlab 18. aprillil Mustpeade majas „Aavik Salzburgis“ kontserdil samade muusikute esituses Mozarti viiulikontsert nr 4 ning Mozarti sümfoonia nr 41 ehk Jupiteri-sümfoonia.
Kolm päeva hiljem – Kristjan Randalu „QR-tet“ maailmaesiettekanne
Vaid kolm päeva hiljem, 21. aprillil tuleb Mustpeade majas kontserdil „Magnettorm“ maailmaesiettekandele Kristjan Randalu „QR-tet“ uudisteos, mille emotsioon on hoopis erinev. See on kirjutatud neljale mängijale ja selle esmaesitajateks kontserdil on Robert Traksmann (I viiul), Katariina Maria Kits (II viiul), Mart Kuusma (vioola) ja Siluan Hirvoja (tšello), kes viimased aastad on tegutsenud koos M4GNET kvarteti nime all. Kvarteti kolm mängijat neljast on Tallinna Kammerorkestri liikmed.
Väiksem esitajate koosseis loob kuulajaile erineva kontserdikogemuse ja toob paremini esile helilooja kavandatud muusikalise dialoogi, tundlikkuse ja kõlavärvid. Randalu märkis selle teose puhul, et see on kirjutatud pandeemia ajal. „Pärast täielikku seisakut vaheldusid maailmas olematute etteteatamistega avatuse ja suletuse perioodid. Reisivale ja esinevale muusikule tähendasid piirangud sisuliselt töökeeldu. QR-koodide skaneerimine igas olukorras muutus argipäeva osaks, tavapärasele kulgemisele oli otsekui täiskiirusel käsipidur peale tõmmatud. Stagnatsiooniaeg ja senikogematu olukord, läbiv ebakindlus, samas ikkagi liikumine võimalikke piire kombates,“ rääkis helilooja.
Lisaks Randalu „QR-tet“ maailmaesiettekandele kõlab 21. aprilli õhtul Mustpeade majas M4GNET kvarteti esituses ka keelpilliklassika - Schumanni ja Brahmsi esimesed keelpillikvartetid. Päev pärast esiettekannet ehk 22. aprillil saab Randalu „QR-tet“ esitust kuulata Tallinna Teletornis, kuhu pääseb kontserti kuulama muuseumipiletiga.
Kristjan Randalu esimene koostöö Tallinna Kammerorkestriga oli 1998. aastal ning tihedam koostöö sai alguse 2009. aastal salvestatud plaadiga „Enter Denter“. „Sellest projektist saati on fookus olnud mu enda muusikal. Ajalugu vaadates saan nentida, et kõikidest orkestritest kõige rohkem olen esinenud just koos Tallinna Kammerorkestriga. Vastastikune usaldus ja muusikalises mõttes kodune tunne on ideaalsed lähtepunktid koosmänguks,“ märkis Kristjan Randalu.
Tallinna Kammerorkester, mis asutati 1993. aastal Tõnu Kaljuste eestvedamisel, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester. Orkestri mitmekülgses repertuaaris on esindatud nii baroki-, klassitsismi- kui romantismiajastu muusika; oluliseks osaks on 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded. 2014. aastal oli Tallinna Kammerorkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament", mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.
Piletid kontsertidele „Aavik Salzburgis“ ja „Magnettorm“ on saadaval Piletilevis.
Kontserdi „Aavik Salzburgis“ kannab üle Klassikaraadio.