Muusikauudised

VHK keelpilliorkester esitleb Ester Mägi muusikaga CD-plaati


VHK keelpilliorkester Arvo Pärdi Keskuses.
Foto: Siim Vahur

Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester ja dirigent Rasmus Puur annavad Tartus, Mustveel ja Tallinnas Ester Mägi muusikaga CD-plaadi esitluskontserte.

VHK keelpilliorkestri dirigent Rasmus Puuri sõnul toimus noorte orkestrantide esmane lähem kokkupuude Ester Mägi ning tema muusikaga pea seitse aastat tagasi, mil Tallinnas, Mustpeade majas toimunud kontserti külastas toona 95. aastane helilooja ka ise. "Ester Mägi muusikaga kohtumine on alati suur rõõm. See esimene kohtumine VHK keelpilliorkestri ja maestra vahel on ilmselt mälestus, mida kõik tookordsed osalejad endas pikalt edasi kannavad,“ sõnab dirigent.


VHK keelpilliorkester ja Ester Mägi 2017. aastal Mustpeade majas. Foto: erakogu

Ester Mägi helikeel on välja kasvanud eesti rahvaviisidest, siin on kindlasti suur mõju olnud tema õpetajal Mart Saarel. Mägi muusikast arenevad rahvaviisi impulsid muusikas edasi vabalt, nõnda et see kulgeb justkui improvisatsiooni või fantaasiana, põimides kompositsioonidesse ka vanale rahvalaulule omaseid huikeid ja helletusi. Uhiuuel albumil ning plaadiesitluskontsertidel kõlavad VHK keelpilliorkestri esituses seaded Ester Mägi koori- ja instrumentaalmuusikast. Kavas on näiteks algselt viiulile ja klaverile loodud "Kuus eesti rahvaviisi" ja "Koolivalss" aga ka tuntud kooriteosed "Siin mu rõõmumaa", "Kerkokell", "Pieta", "Laulikutele", "Murdunud aer" ja "Viru lauliku mõtted".

“Kuivõrd albumi salvestusele eelneb pikk eeltöö alates lugude valikust ja seadete tegemisest lõpetades proovide ning kontsertidega, et muusika n-ö sisse mängida, on võimalus nii autori mõttemaailma kui tema loomingusse üsna põhjalikult süveneda ja selles olla. See on suur nauding tunda, kuidas kellegi muusika seda järjest ja järjest mängides avaneb ning muutub. Ja see muusika “laagerdumine” kestab kahtlemata edasi ka neil ees seisvatel kontsertidel,” kirjeldas Rasmus Puur ühe plaadi valmimise protsessi.
                                                             
Kontserdid toimuvad:   
  • 18. jaanuaril kell 19 Tartus, Heino Elleri muusikakooli Tubina saalis
  • 19. jaanuaril kell 18 Mustvee kultuurikeskuses
  •  21. jaanuaril kell 19 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis.

Annetuspiletid hindadega 5, 10 ja 15 eurot saadaval kohapeal.

1996. aastal loodud VHK keelpilliorkester koosneb Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilastest. Orkestris musitseerivad noored vanuses 13–19 eluaastat ning repertuaar koosneb pea ainult Eesti muusikast. 2023. aastal oli orkestril 48 ülesastumist ja kontserti üle Eesti. Viimase aasta jooksul on lava jagatud näiteks suurepäraste instrumentalistide Hans Christian Aaviku, Kaija Lukase, Erki Pärnoja, Joel Remmeli ning inspireerivate lauljate Vaiko Epliku, Liisi Koiksoni, Mari Jürjensi, Priit Võigemasti, Maria Listra ja teistega. VHK keelpilliorkester on andnud välja 4 CD-plaati - Cyrillus Kreegi, Mart Saare, Veljo Tormise ja Ester Mägi heliloomingust. Orkestri dirigent on alates 2015. aastast Rasmus Puur.

Lisainfo: Facebook
 

Tagasi