Muusikauudised

Hingedepäeva kontsert koos Tallinna Kammerorkestri, Soome dirigendi Juha Kangase ja MUBA keelpilliõpilastega


2. novembri hingedepäeva kontsert Tallinna Jaani kirikus. Foto: Rene Jakobson

2. novembril andis Tallinna Jaani kirikus traditsioonilise hingedepäeva kontserdi Tallinna Kammerorkester koos Soome legendaarse dirigendi Juha Kangasega. Solist oli Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia laureaat, Tallinna Kammerorkestri kontsertmeister Harry Traksmann. Lisaks tegid kontserdil kaasa Tallinna Muusika- ja Balletikooli MUBA keelpilliõpilased.
 
Kontsert oli pühendatud hingedepäevale – mõtiskluste päevale, mil süüdatakse küünlad lahkunud lähedastele. Kontserdiga avaldas Tallinna Kammerorkester tänu ka nädalavahetusel meie seast lahkunud viiulikunstnik Jüri Gerretzile.
 
Kõlas Nordgreni „Koko maailma valittanee“, Artur Kapi „Eleegia“, Vasksi „Musica Dolorosa“, Respighi süit nr 3 „Antiche danze e arie“, Bachi viiulikontsert E-duur ja Vaughan Williamsi „Fantaasia Thomas Tallise teemale“.
 
Legendaarne Soome dirigent, tunnustatud Kesk-Põhjamaa Kammerorkestri asutaja ja kauaaegne eestvedaja Juha Kangas ütleb, et tema eesmärk ei ole käia külalisdirigendina juhatamas võimalikult paljusid orkestreid, vaid ta töötab selle nimel, et esitada muusikat, mille kvaliteedis ta on absoluutselt veendunud. Tallinna Kammerorkestriga seob teda kolme aastakümne pikkune traditsioon anda igal aastal vähemalt üks kontsert Eestis või välismaal. 1994–1995 oli Juha Kangas Tallinna Kammerorkestri peadirigent ning ta on oluliselt panustanud selle orkestri arengusse ja kõlapilti.

Juha Kangas on Põhjamaade Nõukogu Muusikaauhinna (1993) laureaat, ning pälvinud ka Eestis Heino Elleri muusikapreemia (1999) panuse eest Elleri muusika tutvustamisele.

Tallinna Kammerorkester (TKO), asutatud 1993. aastal Tõnu Kaljuste eestvedamisel, on ligi kolme aastakümne jooksul kujunenud üheks Eesti esinduskollektiiviks. TKO on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. Orkestri mitmekülgses repertuaaris on oluliseks osaks 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded, samuti esindatud nii baroki-, klassitsismi- kui ka romantismiajastu muusika.

Tagasi