Muusikauudised

Ester Mägi Sümfoonia kõlas esmakordselt USA-s

21. oktoobril kandis Texase Ülikooli Butleri Muusikakooli Sümfooniaorkester oma kontserdil ette Ester Mägi Sümfoonia (1968). Orkestrit juhatas Costa Ricast pärit dirigent Gabriela Mora Fallas, kelle juhatusel kõlas teos suure menuga juba 2019. aastal Costa Rica Rahvusliku Sümfooniaorkestri esituses San Josés Costa Rica Rahvusteatris. Seoses doktoriõppega Texase Ülikoolis tõi Gabriela Mora Fallas Ester Mägi Sümfoonia ka sealse publikuni.


Ester Mägi.
Foto: Kalju Suur

Gabriela Mora Fallas
Foto: music.utexas.edu

Gabriela Mora Fallas on pühendunud uute teoste ja mitmekesise repertuaari propageerimisele, eriti naisheliloojate ja Ladina-Ameerika autorite loomingu osas. Hetkel omandab ta Texase Ülikoolis doktorikraadi orkestridirigeerimise erialal, olles sealse orkestri abidirigent. Osana tema doktoritööst valmib ka ettekanne Mägi Sümfooniast.

Kontserdil õppeasutuse peamises kontserdisaalis Bates Recital Hallis oli lisaks Mägi teosele kavas ka Carl Maria von Weberi avamäng ooperist „Nõidkütt“ ja Leonard Bernsteini „Chichester Psalms“, dirigentideks J.D. Burnett ja Ke Yuan Hsin ning kaastegevaks Texase Ülikooli koorid.

Ester Mägi (1922–2021) Sümfoonia, üks tema vähestest orkestriteostest, kuulub eesti sümfoonilise muusika paremikku, mis pärast esiettekannet 1969. aastal Eesti TV ja Raadio Sümfooniaorkestrilt Roman Matsovi juhatusel leidis tee paljude orkestrite repertuaari ja tuli ettekandele NSV Liidu linnades, Saksamaal, Soomes ja Poolas. 2019. aastal kõlas Sümfoonia lisaks Costa Ricale ka Kanadas, esitajaks Highlandi Kammerorkester Daniel Manly juhatusel.

Lisainfo: Butler School of Music

Tagasi