Muusikauudised

Ellerheina ja Reval Ensemble’i kontserdid „Valgel maal”

20., 23. ja 28. novembril toimuvad Valgas, Võrus ja Kuusalus taas kord kontserdid „Valgel maal”. Tütarlastekoori Ellerhein (dirigent Tiia-Ester Loitme) ning Reval Ensemble’i esituses kõlavad René Eespere laulude ja Urmas Sisaski klaveripalade arranžeeringud, mõlema autori kammerteosed ning Reval Ensemble’i vabad improvisatsioonid. Seadetes on lisaks tavapärastele pillidele kasutatud ka eksootilisi löökpille ning Euroopast ja Indiast pärinevaid erinevaid flööditüüpe.

Kontserdid toimuvad 20. novembril kell 19 Valga Kultuuri- ja Huvialakeskuses, 23. novembril kell 17 Võru kultuurimajas „Kannel” ning 28. novembril kell 19 Kuusalu kirikus. Sama kavaga kontserdid kõlasid 2007. aasta detsembris Paides ning 2008. aasta veebruaris Tallinnas.

Tütarlastekoor Ellerhein on loodud 1951. aastal professor Heino Kaljuste poolt. 1989. aastast jätkab koori peadirigendina Kaljuste elutööd Tiia-Ester Loitme. Eesti koorimuusika kõrval kuulub koori repertuaari ka klassikaline ja kaasaegne helilooming väljapaistvatelt heliloojatelt maailmas. Lisaks sagedastele esinemistele Eestis on Ellerhein esinenud edukalt kontsertreisidel mitmel pool maailmas ja võitnud auhindu paljudel mainekatel rahvusvahelistel koorikonkurssidel. Samuti võtab koor sageli osa suurvormide ettekannetest. Tihe koostöö seob Ellerheina Jaapaniga, sealsed plaadifirmad on välja andnud viis koori plaati eesti muusikaga. 2004. aastal võitis Ellerhein koos Eesti Rahvusmeeskoori ja Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga (dirigent Paavo Järvi) Grammy auhinna Jean Sibeliuse kantaatide salvestuse eest (Virgin Classics, 2003)

Kaasaegsete heliloojate muusikat esitav Reval Ensemble tegutseb aastast 1999. Ansambli tuumiku moodustavad Neeme Punder (flööt), Lea Leiten (klaver) ja Aare Tammesalu (tšello). Reval Ensemble on esinenud Eestis, Lätis ja Belgias ning salvestanud eesti heliloojate uudisloomingut Eesti Raadiole. 2002. aastal andis Belgia plaadifrima Megadisc välja ansambli CD “To Reach Yesterday” Lepo Sumera teostega. Reval Ensemble on teinud koostööd nimekate eesti interpreetidega ning spetsiaalselt neile on kirjutanud uusi teoseid nii eesti kui ka välismaa heliloojad.

Agnes Toomla

Tagasi