Peale mõneaastast pausi on sarja esimese kontserdi kandvaks jõuks TKO muusikutest koosnev keelpillitrio Anete Ainsaar, Mari Targo ja Joosep Ahun. Trio on tegutsenud alates 2023. aasta algusest ning jõudnud tänaseks koos läbi mängida suure osa kahele viiulile ja ühele vioolale loodud kammermuusika repertuaarist.
„Meie trio on kui kvartett, kuhu tšellomängijat ei leitud. On kaks viiulit ja vioola – sellele koosseisule on kammermuusikat küllaltki vähe loodud, siiani oleme mängimiseks umbes kümme teost leidnud. Kontserdil kõlavad Zoltán Kodály tuntud „Serenaadi” kõrval veel kahe meie jaoks uue helilooja teosed, mis on tegelikult juba ligi saja aasta eest kirjutatud. Seetõttu esitame oma koosseisuga üleskutse tänastele heliloojatele, et nad meie triole uut loomingut kirjutaks,“ ütles viiuldaja Mari Targo.
Joosep Ahun, Yana Mägila, Anete Ainsaar, Helen Västrik, Mari Targo, Robert Traksmann, Elo Tepp. Foto: Janne Jakobson |
Trio kõrval astub lavale samuti ebatavaline koosseis. Nimelt kantakse ette siinmail pigem harva esitatava poola tunnustatud helilooja Grażyna Bacewiczi kvartett neljale viiulile. Selleks kontserdiks kokku pandud ansamblis mängivad TKO viiuldajad Helen Västrik, Robert Traksmann, Yana Mägila ja Elo Tepp.
„Bacewiczi kvartett neljale viiulile sobib nii ajastu kui ka muusikalise terviku mõttes hästi kokku kontserdil kõlava ungari heliloojate muusikaga. Kammerkontsertide väljakasvamine TKO seest on igal juhul väga vajalik rohujuuretasandi algatus, sest see annab enamiku ajast kollektiivselt tegutsevatele orkestrimängijatele võimaluse saada vastutavaid rolle publiku ees,“ rääkis Tallinna Kammerorkestri tšellist ja kammermuusikasarja kunstiline juht Leho Karin.
Tallinna Kammerorkestri kammermuusika sarja avakontsert toimub 26. oktoobril kell 19 Mustpeade majas (pileti hind on 10 eurot). Edasi toimuvad tasuta kontserdid Tallinna linnaosades: 27. oktoobril kell 19 Nõmme kultuurikeskuses ja 28. oktoobril kell 13 Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis.
Tallinna Kammerorkester (TKO), asutatud 1993. aastal, on ligi kolme aastakümne jooksul kujunenud üheks Eesti esinduskollektiiviks. TKO on äratanud tähelepanu oma kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. Orkestri mitmekülgses repertuaaris on oluliseks osaks 20. ja 21. sajandi heliloojate looming, sealhulgas vähemtuntud teosed ja uudisteoste esiettekanded, samuti esindatud nii baroki-, klassitsismi- kui ka romantismiajastu muusika.
Lisainfo: Tallinna Filharmoonia