Muusikauudised

Hõimupäeva eel etendub soome-ugri müsteerium „Lindude äratamine“Segakoori Vox Populi kontsertlavastus Veljo Tormise muusikast, mis sündis 2020. aastal Veljo Tormise 90. sünniaastapäevaks, tuleb taas lavale täna, 17. oktoobril Viimsi Artiumis. Lavastajad on Anne Türnpu ja Eva Koldits, dirigent Janne Fridolin. Samal sündmusel esitletakse ka värsket albumit, kuhu on salvestatud kontsertlavastuses kõlavad Tormise teosed. 23.–31. oktoobrini viibib koor turneel Jaapanis, mil viiakse „Lindude äratamine“ ka sealse publikuni.

„Soome-ugri müsteerium „Lindude äratamine“ on rännak erinevate soomeugrilaste traditsioonidesse, rituaalidesse ja loitsudesse. Müsteeriumis kõlavad rahvalaulud jutustavad maailma loomisest, esivanemate hingede ootamisest, mehelemineku vaevast ehk läbi käiakse nii soomeugrilase eluring kui ka aastaring,“ sõnab lavastaja Anne Türnpu ja lisab: „Liivlased, karjalased, eestlased, soomlased, ingerlased, isurid, vadjalased ja vepsad, saamid ja marid, ersad ja mokšad, udmurdid ja komid, handid, mansid ja ungarlased on uskunud, et maailm algab munast; et esimese tüki maad toob ürgmere põhjast veelind oma nokas; et meie esivanemad tulevad taevast ja lähevad sinna tagasi; et nii inimesed kui jumalad võivad võtta enesele looma või linnu või taime kuju; et inimesel on mitu hinge ja mõni neist võib toimetada putukana, liblikana või hiirena; et kevadeti saabuvate rändlindudega tulevad tagasi ka meie esivanemad; et kui lindusid ja esivanemaid ilusasti tervitada, saab põld viljakam, kari kosuma, kala võrku ja jänes pauna; et ka järeltulijaid tuleb paluda eesläinutelt; et karu kuuleb ja mets mäletab.“ Kõike seda tasub endale meelde tuletada just praegu, kui käes on hingedeaeg.

Viimsi Artiumi laval on Vox Populi 37 lauljat ja dirigent Janne Fridolin. Lavastajad on Anne Türnpu ja Eva Koldits, kunstnik Kairi Mändla, valgustkunstnik Airi Eras, helikujundaja Lauri Kaldoja (Eesti Draamateater), lauljate kehaline ettevalmistus Rasmus Kaljujärv, hääleseadja Andreas Väljamäe. Samas esitleb segakoor Vox Populi ka samanimelist albumit, kuhu on salvestatud kõik kontsertlavastuses „Lindude äratamine“ kõlavad Veljo Tormise teosed.

Vox Populi kontserdireis Jaapanisse algab 23. oktoobril. Esinetakse põliselanike muuseumis Upopois, Sendais ja Tokyos. Reisi toimumist toetab Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Kultuurkapital.

Tagasi