Muusikauudised

Sarjast „Eesti orelid“ on ilmunud kolmas vinüülplaat – „Tartu Pauluse kiriku orel“ – Aare-Paul LattikAlbumil „Tartu Pauluse kiriku orel“ esitab organist Aare-Paul Lattik prantsuse heliloojate muusikat. Tegemist on kolmanda Eesti Orelisarja salvestusega plaadifirmalt APSoon Recordingsilt. Plaat on salvestatud Tartus Pauluse kirikus.
Helisalvestuse režissöör on Priit Kuulberg ja salvestusinsener Aular Soon.

Plaadil kõlavad Maurice Gustave Duruflé (1902–1986) Süit op. 5, Henri Édouard Dallieri (1849–1934) „Electa ut sol“, Joseph Guy Marie Ropartzi (1864–1955) „Prélude funèbre“ ning César-Auguste Francki (1822–1890) Finaal op. 21. 

Märkimist väärib ka tõsiasi, et kirikuorel on väga uus. Selle ehitas 2015. aastal Saksa firma Paschen Kiel Orgelbau GmbH. Orel vaimustas oma sügava ja hingelise kõlaga.

Tänaseks päevaks on ilmunud sarjast „Eesti orelid“ kolm vinüülplaati: „Paide kiriku orel. Andres Uibo“ (oktoober 2022), „Niguliste kiriku orel. Andres Uibo“ (aprill 2023) ja „Tartu Pauluse kiriku orel. Aare-Paul Lattik“. Andres Uibo poolt on salvestatud ka Vigala kiriku orel, mis tuleb vinüülplaadil välja järgmise aasta märtsis ning töös on Kaarli kiriku orel Aare-Paul Lattiku esituses.

Orelisalvestused teeb unikaalseks asjaolu, et muusika võetakse üles ühebitises kõrglahutusformaadis DSD (direct stream digital), mille resolutsioon on 256 korda CD-plaadi omast kõrgem. See tähendab, et korraliku helisüsteemi omavad audiofiilid saavad kuulates tõelise, loomutruu elamuse, mis on võrreldav kontsertesitusega.

Unikaalsust lisab veel seik, et kõik lood on mängitud korraga sisse st mingeid lõikeid ega redigeerimisi ei tehta ja samuti on säilitatud originaaldünaamika ehk vaikne koht on vaikne (ei ole tehniliste vahenditega ülesupitatud) – kõik see loob kuulajale tõetruu kontsertelamuse.

Igale plaadile valib repertuaari interpreet ise, võttes arvesse oreli omapära ja häälestust.

Eesti kirikutes paiknevate orelite kõla jõuab moodsat salvestustehnikat kasutades vinüülplaatidele ja allalaadimiseks keskkonda nativedsd.com.

Plaate produtseerib APSoon Recordings, salvestuste kohta saab infot: apsoon.com ja plaate on võimalik osta veebipoest: apsoon.ee
 

Tagasi