Muusikauudised

Algab Tallinna Kammermuusika Festival23.–30. augustini toimuva XIX Tallinna Kammermuusika Festivali „Sümbioos“ esinejate seas on rahvusvaheliselt tuntud nimed – dirigent ja viiuldaja Jan Söderblom (Soome), tšellist Jan-Erik Gustafsson (Soome), festivali kunstiline juht Anna-Liisa Bezrodny, vioolamängija Razvan Popovici (Rumeenia), pianist Irina Zahharenkova, metsosopran Monika-Evelyn Liiv jt. Tippinterpreetide esituses kõlavad kontsertidel maailma muusikaliteratuuri šedöövrid kõrvuti eesti muusikaga. Festivali resideeriv helilooja on Rein Rannap ning korraldaja Muusikute fond PLMF.


Festivali kunstilise juhi Anna-Liisa Bezrodny sõnul lähtub festivali teema „Sümbioos“ maailmas toimuvatest sündmustest, mis tekitavad aina suuremaid lõhestumisi. Kultuur – eelkõige muusika – aga suudab inimesi sõnadeta, südamest südamesses siduda. Festivali eesmärgiks on siduda ka erinevaid kultuurivorme, ühendada kammermuusikat nii poeesia kui ka audiovisuaalse tehnikaga.

Külalissoliste kuuleb „Festivali avaõhtu galal” 23. augustil Mustpeade majas, kus kõlavad Bartóki, Chopini, Ligeti, Šostakovitši, Bottesini ja Mendelssohni teosed, esitajateks Jan Söderblom, Anna-Liisa Bezrodny, Ivi Ots, Linda-Anette Verte, Razvan Popovici, Kaija Lukas, Marcel Johannes Kits ja Jan-Erik Gustafsson. William Shakespeare’i tekste loeb näitleja Tambet Tuisk.

Kontserdil „Poeesia läbi muusika“ Tallinna Raekojas 24. augustil esitab Brahmsi, Rahmaninovi ja Tšaikovski laule metsosopran Monika-Evelin Liiv, Shakespeare’i loomingut loeb Tambet Tuisk.

26. augustil saab Mustpeade majas publik osa kontserdist „Muusika ilu ja võlu“, kus Brahmsi ja Rahmaninovi teoseid esitavad Toomas Vavilov, Jan-Erik Gustafsson, Marcel Johannes Kits ja Irina Zahharenkova.

Festivali resideeriva helilooja Rein Rannapi uudisteos „Elukaar“ kahele keelpillikvartetile kõlab maailma esmaettekandes 27. augustil Mustpeade majas kontserdil „Rannap!“. Uudisteose esituse jaoks on Taavi Varm loonud videofilmi, mis visualiseerib inimese elukaart sünnist surmani. Samuti on kavas Rannapi soolotšelloteosed, Tõnu Kõrvitsa, Hillar Kareva, René Eespere ja Osvaldo Golijovi teosed. Esinejate seas on Anna-Liisa Bezrodny, Ivi Ots, Linda-Anette Verte, Jan Söderblom, Kaija Lukas, Razvan Popovici, Silvia Ilves, Jan-Erik Gustafsson, Marcel Johannes Kits, Regina Udod ja Neeme Ots.

Kontserdil „Intiimsed kirjad“ 28. augustil Tallinna Raekojas musitseerivad Anna-Liisa Bezrodny, Jan Söderblom, Kaija Lukas, Razvan Popovici, Jan-Erik Gustafsson, Irina Zahharenkova ja Tambet Tuisk. Kavas kõlab Janáčeki, Damströmi ja Francki muusika.

Kontserdil „Muusika ja igavik“ 29. augustil kell 17 Rootsi-Mihkli kirikus kõlab viiuldaja Mari Tampere-Bezrodny, tšellist Peeter Paemurru ja pianist Piia Paemurru esituses teiste seas ka Jaan Räätsa Klaveritrio nr 7 op. 125.

Kontsert „Müstiline universum“ Rootsi-Mihkli kirikus 29. augustil kell 21 toob publikuni Schönbergi ja Bridge’i muusika, esitajateks Anna-Liisa Bezrodny, Ivi Ots, Jan Söderblom, Kaija Lukas, Razvan Popovici, Jan-Erik Gustafsson, Marcel Johannes Kits ja Irina Zahharenkova.

Festivali lõppkontserdil „Grande finale“ 30. augustil Mustpeade majas on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammerorkestrit juhatamas Jan Söderblom. Ettekandele tuleb Rein Rannapi „Cantilena“ viiulile ja orkestrile, Jaan Räätsa Kontsert kammerorkestrile op.16, Antonio Vivaldi Kontsert kahele tšellole, Edvard Griegi „Holbergi süit“. Solistidena astuvad orkestri ette viiuldaja Anna-Liisa Bezrodny ning tšellistid Jan-Erik Gustafsson ja Marcel Johannes Kits. Kontserdil kuulutatakse välja traditsiooniline PLMF „Noor muusik” aastapreemia laureaat. Festivali korraldaja on Muusikute fond PLMF.

Lisainfo: Tallinna Kammermuusika Festival

Tagasi