Muusikauudised

Maria Fausti „Maarja missa“ ettekanne Triigi Filharmoonias Saaremaal

22. juunil toimub Triigi Filharmoonias Saaremaal Maria Fausti „Maarja missa“ ettekanne. Triigi sadamas asuvale populaarsele kontserdilavale astub kammerkoor Collegium Musicale ja Maria Faust Band Endrik Üksvärava juhatamisel. „See teos ei süüdista, õpeta ega paku välja ka lahendusi. Pigem on see lohutuseks ning on vähene, mida ma helilooja ja inimesena suudan ühiskonnale enda poolt anda,” tutvustas kontserti Eesti üks tunnustatumaid jazzartiste Maria Faust.

Festivali Klaaspärlimäng egiidi all toimuv „Maarja missa“ on Triigi Filharmoonia selle hooaja avakontsert. Missa helikeeles kohtuvad keskaja muusika, jazzi, eksperimentaalse nüüdismuusika, aga ka Eesti vanema rahvaviisi muusikalised mõjutused. Teoses on kasutatud liturgilise missateksti kõrval ka dramaturg Eero Epneri koostatud valimikku Karl Ristikivi jt luuletajate tekstidest. Need annavad traditsioonilisele missatekstile teatud osades koduvägivalla ohvritega seonduvalt peresuhete haprusele viitava intiimsema lisatähenduse.

Maria Fausti loomingu ja helikeele eripäraks on julge eksperimenteerimine mittetraditsiooniliste jazzivooludega ning viimastel aastatel ka pöördumine muusikaliste suurvormide poole. Ta on pälvinud auhindu nii Eestis kui ka Taanis, nende seas Eesti Aasta Jazzmuusik 2016 ja Eesti Aasta Jazzhelilooja 2019. Ta on Danish Music Awards Jazzi võitja Aasta Helilooja ja Aasta Cross-over Albumi kategooriates 2014 ja 2017. Viimati pälvis Maria Faust võidu Aasta Jazzalbum 2020. aastal Taanis ja 2021. aastal Eesti Muusikaauhinna.

Lisaks „Maarja missale“ kõlab kontserdil valik Cyrillus Kreegi vaimulikke rahvaviise: „Mu süda, ärka üles“ (Pühalepa), „Kui Jeesus risti naelati“ (Pühalepa), „Jeesus kõige ülem hää“ (Risti), „Oh kui õndsad on need pühad taevas“ (Reigi), „Ma tulen taevast ülevelt“ (Kihnu) jt. Jaanipäeval jõuab müüki Collegium Musicale uus heliplaat Kreegi vaimulikest rahvaviisidest, mida on kontserdi eel ja järel võimalik ka endale soetada.

Lisainfo: Estonian Record Productions

Tagasi