Muusikauudised

Mustjala festivali avakontserdil tuleb esiettekandele Lauri Jõelehe Klaverisonaat


Irina Zahharenkova, Paula Šūmane, Aare Tammesalu. Foto: mustjalafestival.ee

25. juunil saab alguse Mustjala muusikafestival, mis pakub Saaremaa kaunimates paikades 12 eriilmelist kontserti ja toob kuulajate ette värvikad esinejad Eestist ja kuuest välisriigist. Avakontserdi annavad Mustjala päevakeskuses Paula Šūmane (viiul, Läti), Irina Zahharenkova (klaver) ja Aare Tammesalu (tšello), kelle esituses kõlavad Ludwig van Beethoveni Klaveritrio Es-duur op 1 nr 1 ja Arvo Babadžanjani Klaveritrio fis-moll (1952). Irina Zahharenkova toob esiettekandele Lauri Jõelehe Klaverisonaadi (2023).

Klaverisonaadi kohta ütleb helilooja Lauri Jõeleht: „Minu uus klaverisonaat on küll 4-osaline, kuid mängitakse järjest ilma vahepausideta. Erinevaid osasid seob omavahel see, et neis on kasutatud sama materjali. Mõni teema võib olla äratuntav, kuid palju on ka sellist, mida on raske nooti nägemata omavahel seostada. Näiteks 1. osa mõtisklev teema ostinaatsel taustal kõlab 2. osas presto-s, muutudes seeläbi tundmatuseni.“

Sel aastal koondub Mustjala festivali tähelepanu viiulile ja viiulimängule erinevates žanrites ning avaldumisvormides. Ajastu instrumentidel kõlab vitaalne barokk, täiuslik ilu ja harmoonia kehastub Bachi, Mozarti ja teiste suurte meistrite loomingus, tunderikkaid romantilisi hoovusi tasakaalustavad 20. sajandi novaatorlikud ideed ja tänapäeva jahe pragmaatilisus. Universaalse pillina naudib viiul improviseerimisrõõmu džässis, õõtsub swingilainetel, vaatab läbi folkmuusika rahvaste kultuuriloo sügavustesse ning trügib esiritta funkbändis.

25. juunist – 16. juulini Saaremaal ja Muhus toimuvatel kontsertidel ning sündmustel esinevad viiuldajad Pawel Zalejski (Poola), Vadim Tchijik (Prantsusmaa), Paul Šumane (Läti), Triin Ruubel, Arvo Leibur, Nazar Kozhukhar (Ukraina) ja Kristjan Rudanovski, sopran Sonora Vaice (Läti), pianistid Irina Zahharenkova, Armine Varvarian (Prantsusmaa), Kärt Ruubel, organist Piret Aidulo, dirigent Andrus Kallastu, näitleja Andres Raag, ansamblid Floridante, Titoks, Pasztorhora (Ungari), Siim Aimla Funk Band, kammerorkester ME105 jt.

Rohkem infot: Mustjala festival

Tagasi