Muusikauudised

„Kratt“ – uus plaat Alpha Classicsi poolt koondab Pärnu Muusikafestivalil salvestatud Eduard Tubina, Witold Lutosławski ja Grażyna Bacewiczi teoseid

23. juunil ilmuva Alpha Classicsi poolt välja antud värske plaadiga avaldavad Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkester austust Eesti ja Poola heliloojatele. Ajalooliselt tihedalt seotud riikide vahel tekkisid tugevamad muusikalised sidemed 20. sajandil toimunud okupatsiooni tõttu, kui vähenesid kontaktid lääneriikidega ning suurenes suhtlus teiste idabloki liikmetega.
 
Eduard Tubin on helilooja, kelle kümme sümfooniat kõrguvad Eesti orkestrimuusika tipus. Sama võib öelda ka tema lavatööde kohta. II maailmasõda sundis Tubinat 1944. aastal emigreeruma Rootsi, kus ta veetis oma ülejäänud elu. Just seal kirjutas ta 1961. aastal oma samanimelise balleti põhjal süidi balletist „Kratt“ ja alustas järgmisel aastal tööd teosega „Muusika keelpillidele”.
 
Witold Lutosławski komponeeris teose „Musique funèbre“ Béla Bartóki mälestuseks ja selle esiettekanne tähistas Ungari helilooja 10. surma-aastapäeva 1958. aastal. Bartóki Orkestrikontsert inspireeris ka Grażyna Bacewiczi 1948. aastal komponeeritud kontserdi keelpilliorkestrile.
 
„Kratt“ on Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkestri neljas salvestus Alpha Classicsile. Varasemad väljaanded on Šostakovitši Sümfoonia nr 6 ja Sinfonietta (2018), „Mythos“, Erkki-Sven Tüüri muusikaga, mis on pühendatud helilooja 60. sünnipäevale (2019) ja „Estonian Premieres“ (2022), kus kõlab Tõnu Kõrvitsa, Ülo Kriguli, Helena Tulve, Tauno Aintsi ja Lepo Sumera muusika.
 
Eesti Festivaliorkestri asutas Paavo Järvi 2011. aastal Pärnu Muusikafestivali residentorkestrina. Järvi kauaunistanud ambitsioon luua orkester, mis ühendaks parimaid Eesti talente ja juhtivaid muusikuid üle maailma, on sellest ajast peale kaasa toonud kriitikute tunnustuse ja hulga rahvusvahelisi ringreise, mis on viinud orkestrit üle Euroopa ja Aasia.  2018. aastal tegid nad ajalugu, olles esimene Eesti muusikakollektiiv, kes esines BBC Promsil. Tänavu augustis esinevad Järvi ja Eesti Festivaliorkester Hamburgi Elbphilharmonies ja Grafenegg Festivalil.
 
Lisainfo: https://paavojarvi.com/portfolio-items/tubin-kratt/

Tagasi