Muusikauudised

Vanemuise hooaja lõppkontserdil soleerib fagotivirtuoos Martin Kuuskmann

Vanemuise Sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert on pühendatud Sergei Rahmaninovi 150. sünniaastapäevale. Selle puhul tuuakse publiku ette Rahmaninovi viimaseks jäänud suurvorm „Sümfoonilised tantsud“. Fagotisolisti Martin Kuuskmanni esituses kõlab Tõnu Kõrvitsa fagotikontsert „Vihma laulud vikerkaarele“. Esiettekandele tuleb Rasmus Puuri uudisteos „Trikster“. Orkestrit juhatab peadirigent Risto Joost.


Rasmus Puur. Foto: Ruudu Rahumaru

Kontserdi kunstilise juhi, Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti sõnul kõlab kontserdi esimeses pooles kodumaine muusika. „Meie kontserdi avaloo kirjutas Vanemuise sümfooniaorkestrile Rasmus Puur. Tema „Trikster“ on orkestrile nõudlik esitada ja publikule mänguline kuulata. See on suurele orkestrikoosseisule kirjutatud lugu, sarnaselt kontserti lõpetava Rahmaninovi „Sümfooniliste tantsudega“. Nii moodustavad need kaks teost omavahel silla,“ rääkis Joost.

Rasmus Puuri inspireeris lugu kirjutama triksteri tegelastüüp, kes ka meie mütoloogias mitmel kujul eksisteerib, näiteks Krati või Vanapaganana. „Triksteris on midagi kohutavalt kütkestavat, kaasa- ja ligitõmbavat, ta haarab ja tinistab meid ära. Ta võib meie ellu tuua ka värskust, elevust, särtsu. Kuid selline tüüp võib muuta kuju, muunduda, moonduda. Ta võib ühel hetkel olla ka väga ohtlik ja pöörata sinu vastu. See ahvatlus, ohu binaarsus ja pingeväli mind selle teose puhul inspireerisidki,“ selgitas helilooja.

Kontserdi teise teosena kõlab Tõnu Kõrvitsa „Vihma laulud vikerkaarele“. Teos on kirjutatud pühendusega üle maailma hinnatud fagotivirtuoosile Martin Kuuskmannile, kes astub Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdil üles solistina.

„„Vihma laulud vikerkaarele“ on meloodiline jutustus, eleegiline teos fagotile ja keelpilliorkestrile. Meil on erakordne võimalus tuua see teos lavale maailma tippklassi kuuluva instrumentalisti Martin Kuuskmanniga, keda ei näe just sageli Eestis sümfooniaorkestriga musitseerimas,“ tõdes Joost.

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert on pühendatud Sergei Rahmaninovi 150. sünniaastapäevale. Selle puhul tuuakse publiku ette Rahmaninovi viimaseks jäänud suurvorm, energilise rütmi ja lopsakate harmooniatega „Sümfoonilised tantsud“, mis oli ühtlasi helilooja ainus Ameerika Ühendriikides viibimise ajal kirjutatud tervikteos.

„Nii kummaline kui see ka ei ole, jäävad „Sümfooniliste tantsude“ loomisaastad teise maailmasõja päevile, mis annab võimaluse tõmmata paralleele tänase päevaga. Muusika poolest on see teos erakordne ning iseloomustab janu helgema tuleviku järele,“ kirjeldas kontserdi kunstiline juht Risto Joost.

   Martin Kuuskmann. Foto: kuuskmann.com

Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdid toimuvad 12. mail kell 19 Vanemuise kontserdimajas, 13. mail kell 18 Jõhvi kontserdimajas ja 14. mail kell 17 Viimsi Artiumis.

Lisainfo: Vanemuine

 

Tagasi