Muusikauudised

Eesti Muusika Päevad jõuavad Tartusse

Iris Oja. Foto: Rene Jakobson

5.-7. maini toimub festival Eesti Muusika Päevad (EMP) Tartus. Programmi ühendav teema on Vaim. 
 
“Vaim seostub Tartuga koheselt. Tartu on vaimupealinn ning koht kus vaimu saab nii toita kui ka vabaks lasta. Ja muidugi Tartu on vaimustav koht nii kohalike kui külaliste jaoks. Üritame mõista, mida “vaim” endas veel kätkeb? Mis on selle ajalugu lääne kultuuri- ja mõtteloos ning teisalt soome-ugri maailmapildis? Mis vahe on hingel ja vaimul? Nende teemadega juhatame otsapidi sisse ka järgmise aasta festivali, mis toimub tervikuna ülikoolilinnas,” kirjeldab programmi kuraator helilooja Märt-Matis Lill.
 
5. mail kell 19 esineb Heino Elleri Muusikakoolis metsosopran Iris Oja, kelle repertuaari kuulub muusikat kõikidest ajastutest ja žanritest, ent tema eriline armastus kuulub kaasaegsetele heliloojatele ja nende loomingule. Seekord ettekandele tuleva kontserdi kava lähtepunktiks oli Irise imetlus värskelt uue heliloomingu preemia võitnud Ülo Kriguli teoste löökpillipartiide vastu. Löökpilliduo Vambola Kriguli ja Lauri Metsvahi esitused, mis kerkivad tihti kontsertide kõrghetkedeks ühilduvad kaasaegse elektronmuusika esitamisele spetsialiseerunud Tammo Sumeraga. Koos kantakse ette festivali kunstilise juhi Helena Tulve tuntust kogunud teos “Sool” (2011) ning Tatjana Kozlova-Johannese, Liina Sumera ja Ülo Kriguli heliteosed.
 
Traditsiooniliselt toimub Tartus konkursi “Noor helilooja” finaalkontsert, kus kõlavad esimesest voorust edasi pääsenud heliloojate teosed. Noori heliloojaid toetab LHV ning oma lemmiku valib koostööpartner Klassikaraadio. 6. mail kell 16 Heino Elleri Muusikakoolis toimuv kontsert on tasuta.  
 
Samal päeval kell 19 esinevad Tartu Ülikooli aulas Eesti tippkollektiivid Eesti Filharmoonia Kammerkoor ning Tallinna Kammerorkester. Seekordse kontserdi kavas on Arvo Pärdi teos, Erkki-Sven Tüüri aasta tagasi Glasgow’s esiettekandele tulnud oopus, Tauno Aintsi vastne helitöö ning varasemast muusikast Lepo Sumera huumoriküllane vokaal-instrumentaalkontsert. Solistina astub üles Eesti Filharmoonia Kammerkoori särav sopranilaulja Yena Choi. Kontserti juhatab Tõnu Kaljuste
 
7. mail ootavad Märt-Matis Lill ja Leho Rubis taaskord helirännakule Tartu linnaruumi. Helirännak on oma olemuselt kunstiteos, liikumismeditatsioon. See on muusikaline avastusretk mööda esmapilgul lihtsakoelise ja võib-olla isegi primitiivsena tunduvaid helimaastikke, mis lähemal süvenemisel avavad meile oma üllatusterohke ja ootamatult rikkaliku helipaleti.
 
Pärast helirännakut leiab Tartu Maarja kirikus aset vestlusring “Vaim”, kus antud teemadel vestlevad religiooniloo ja eesti muinasusundi ekspert Tõnno Joonuks ja teoloog Meelis Friedenthal. Mida mõiste “vaim” endas kätkeb? Mis on selle ajalugu lääne kultuuri- ja mõtteloos ning teisalt soome-ugri maailmapildis? Mis vahe on hingel ja vaimul?
 
Ansambel U:. Foto: Rene Jakobson
 
Festivali lõpetab Ansamel U: kontserdiga “21 g”. Ettekandele tulevad Age Veeroosi, Alisson Kruusmaa, Tatjana Kozlova-Johannes ja Sander Saarmetsa teosed. Kollektiivile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine dirigendita. Kontserdi pealkiri “21 grammi” viitab festivali teemale ning tahes-tahtmata tekib soov haarata tollipulga või vaekausside järele, et nimetatud suurust lähemalt uurida.
 
Eesti Muusika Päevade programm on festivali kodulehel.
 
Pileteid saab osta Fientas.
 

Tagasi