Muusikauudised

Erkki-Sven Tüüri orkestriteoste Saksamaa ja USA esiettekanded

Täna ja homme õhtul dirigeerib Anu Tali Erkki-Sven Tüüri teose „Sow the Wind…“ Saksamaa esiettekannet Augsburgi Filharmoonikute kontsertidel. Nädala lõpu poole kõlab Salt Lake Citys flöödikontserdi „Lux Stellarum“ USA esiettekanne, mil Utah' Sümfooniaorkestri ees soleerib Emmanuel Pahud.

17. ja 18. aprillil tuleb Anu Tali juhatusel Augsburgi Filharmoonikute kontsertidel Saksamaa esiettekandele Erkki-Sven Tüüri orkestriteos „Sow the Wind…“ („Külva tuult…“, 2015). Kontserdikavas „Stürmische Zeiten“ on ka Antonín Dvořáki sümfooniline poeem „Vodník“ op. 107 ja Sümfoonia nr 7 d-moll op. 70 ning Benjamin Britteni „Neli mere interluudiumi“ ooperist „Peter Grimes“ op. 33. Kontserdid toimuvad Augsburgi kongressikeskuses Kongress am Park. Tund enne kontserti teeb kavasse sissejuhatuse muusikateadlane Christine Faist.

Pealkiri „Külva tuult...“ on pärit vanasõnast „kes tuult külvab, see tormi lõikab“, mis omakorda pärineb algselt Vanast Testamendist. Teos on inspireeritud kliimamuutustest, massirändest, äärmusliikumiste tõusust ning teistest inimtegevuse tagajärjel tekkinud pöördumatutest protsessidest. Tüüri sõnul lõikab just meie põlvkond praegustel aegadel põlvkondi tagasi külvatud tuulte tormiseid vilju.

21. ja 22. aprillil tuleb Salt Lake Citys kahel õhtul ettekandele Erkki-Sven Tüüri Flöödikontsert „Lux Stellarum“ (2021). Teose esitavad Emmanuel Pahud (flööt) ja Utah' Sümfooniaorkester Thierry Fischeri juhatusel. Lisaks on kavas Jean Sibeliuse „Finlandia“ ja Sümfoonia nr 5. Flöödikontserdi esiettekanne toimus möödunud kevadel Berliini Filharmoonias, kus solistiks oli samuti Emmanuel Pahud ning Berliini Filharmoonikuid juhatas Paavo Järvi. Sama kavaga kontsert toimub juba ka 20. aprillil Ogdenis Val A. Browning Centeris.

  Erkki-Sven Tüür. Foto: Vallo Kruuser

Helilooja on oma teose kohta öelnud: „Kõik suured tsivilisatsioonid on tähistaevast „lugenud“, meie soonteski voolab „tähetolm“ ja tajumus, et me oleme osa sellest kõigest, võiks suurendada meie vastutustunnet selle imelise planeedi ees, kus meil on õnn elada. See peaks meid tegema alandlikumaks selle sõna kõige sügavamas tähenduses. Seesugused mõtted on mind saatnud ajal, mil kirjutasin seda kontserti fantastilisele flötistile Emmanuel Pahudile.“

Lisainfo:

Tagasi