Muusikauudised

Pärnu linnaorkestrit juhatab Tomáš Brauner, Erkki-Sven Tüüri marimbakontserdis soleerib Heigo Rosin


Pärnu Linnaorkester. Foto: Carine Isand

Juba homme, 15. aprillil on Pärnu publikul võimalus näha kontserdimajas esimest korda Tšehhi dirigent Tomáš Braunerit. Kontserdil soleerib klassikatäht Heigo Rosin, kes on samuti Pärnu Linnaorkestri ees esmakordselt.

Pärnu Linnaorkestri direktori Helen Erastuse sõnul on orkestril suur rõõm ja au Praha Sümfooniaorkestri peadirigenti Eestis esimesena tervitada. Proovid on olnud väga inspireerivad ja tööõhustik nauditav. Erastuse hinnangul on Brauner inimesena väga soe ja hooliv, mistõttu kogu kollektiiv ootab väga laupäevast kontserti.

Pärnu Linnaorkestri kontsertmeister Anu Mänd on koostöövõimaluse eest tänulik. Brauneri metoodika on uudne ja põnev. Mänd kinnitab, et külalisdirigent on inspireeriv ja kogu orkestri jaoks sümpaatne ning soovib temaga ka tulevikus üksmeelselt koostööd teha.

Brauneri arvates on Pärnu Linnaorkester väga loominguline. „Olen elevil, sest orkestri energia on hea ja uue kava ettevalmistamine on nauditav. Ootan väga seda kontserti. Esitame  Antonín Dvořáki „Tšehhi süidi“, Wolfgang Amadeus Mozarti „Praha sümfoonia“ ja teie maailmakuulsa helilooja Erkki-Sven Tüüri kontserdi marimbale ja orkestrile „Ardor“. Mulle isiklikult meeldib Dvořák, ka Mozart on minu jaoks väga südamelähedane helilooja.“ Brauner  on varem juhatanud Eesti heliloojatest vaid Arvo Pärdi loomingut, Tüür on tema jaoks esmakordne, aga fantastiline avastus. Ta on siiralt tänulik, et saab esitada koos Heigo Rosina ja Pärnu Linnaorkestriga Erkki-Sven Tüüri loomingut.

Brauneriga vesteldes selgub, et Pärnus ringi jalutades jäid talle eriliselt silma kuurortlinna arhitektuur, pargid ja rand. Lisaks hindas külalisdirigent Pärnu kontserdimaja saali suurepäraseks ning kinnitas, et ta tunneb ennast siin koduselt.


  Tomáš Brauner.
  Foto: www.tomasbrauner.com
Tomáš Brauner tegutseb nii orkestri- kui ka ooperidirigendina, juhatades parimaid Euroopa sümfooniaorkestreid. Ta on juhatanud Tšehhi Filharmooniaorkestrit, Saksa Raadio Filharmooniaorkestrit, Müncheni Sümfooniaorkestrit, Nürnbergi Sümfoonikuid, Slovakkia Filharmooniaorkestrit, Krakovi Filharmoonikuid, Rumeenia Riiklikku Raadioorkestrit, PKF Praha Filharmooniat, Praha Raadio Sümfooniaorkestrit, Tšehhi Riiklikku Sümfooniaorkestrit, orkestrit Orchestra of Colours Ateenas, Janáčeki Filharmoonikuid Ostravas, Praha Kammerorkestrit, Košice Riiklikke Filharmoonikuid, Moraavia Filharmoonikuid jpt. Tomáš Brauner alustas oma karjääri ooperidirigendina J. K. Tyli teatris Pilsenis.

 

Heigo Rosin (1989) on Eesti esimene löökpillimängija, kes on spetsialiseerunud soolo- ja kammermuusikale. Ta on esinenud Euroopa ja Ameerika kuulsates kontserdisaalides – Carnegie Hall (New York), Tonhalle (Zürich), Gewandhaus (Leipzig), astudes mainekate orkestrite ees üles nii soolokavadega kui ka solistina. 2015. aastal valiti Rosin stipendiumi „Orpheum Foundation“ solistide stipendiaadiks Šveitsis ning samal aastal ka World Percussion Groupi kontsertmeistriks, millega kaasnes viienädalane tuur Ameerika Ühendriikides. Alates 2016. aastast on ta Malletechi löökpillide ja Sabiani taldrikute ametlik artist. Löökpillisolistina on Rosin korduvalt üles astunud nimekate orkestritega, nagu MDR Leipzigi Raadio Sümfooniaorkester, Sinfonietta Rīga, Kiievi Solistid, Kymi Sinfonietta, Klaipėda Kammerorkester, Valgevene Riiklik Sümfooniaorkester, Baltic Sea Philharmonic ning loomulikult ka Eesti orkestriparemikuga: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester ning Vanemuise Sümfooniaorkester.
  Heigo Rosin. Foto: www.heigorosin.com

Tagasi