Muusikauudised

Läti tuntuima helilooja Pēteris Vasksi muusikafestivali eksklusiivne kontsert Tartus

14. aprillil kell 19 esineb Tartus Tubina saalis Vasksi festivali kavaga Tallinna Kammerorkester, Läti üks silmapaistvamaid vioolamängijaid Ilze Kļava ning Soome dirigent Juha Kangas. Edasi suunduvad muusikud Cesise kontserdimajja, kus algab Läti tuntuima helilooja Pēteris Vasksi loomingule pühendatud muusikafestival.

Aasta tagasi ilmunud Vasksi plaadilt tuleb esitamisele vioolakontsert, mida kriitikud on nimetanud „virtuoosseks” ja „meloodiliselt tummiseks” ning Tallinna Kammerorkestri CD-esitust on kirjeldatud sõnadega: „On kuulda orkestri täidlast kõlapilti ja paindlikkust. Juha Kangase taktikepi all musitseerivad nii solistid kui ka orkester ühtse hingamisega.” („Teater. Muusika. Kino“, märts 2022)
Pēteris Vasks. Foto: Aivars Liepins 

Kui Tallinnas toimunud plaadiesitluskontserdil oli Vasksi vioolakontserdi solistiks Soome nimekas vioolamängija Lilli Maijala, siis nüüd astub sama teose esitamiseks Tallinna Kammerorkestri ees lavale Läti üks silmapaistvamaid vioolamängijaid, Bergeni Filharmooniaorkestri vioolarühma kontsertmeister Ilze Kļava.

Lisaks on kontserdil kavas Vasksi Adagio teosest „Musica adventus”, Läti paljude laulupidude peadirigendi Jēkabs Mediņši „Legend“ ning Soome helilooja Pehr Henrik Nordgreni sümfoonia keelpillidele ja Jean Sibeliuse „Impromptu“.
Vasksi festival „Pētera Vaska mūzikas aprīlis" on iga-aastane sündmus Lätis Cesises. Sel aastal tähistatakse helilooja 77. sünnipäeva.

Pēteris Vasks ja Juha Kangas. Foto: Janne Torvikoski

Kontsert on dirigent Juha Kangase ja Tallinna Kammerorkestri järjekordne samm Pēteris Vasksi loomingu tutvustamiseks Eesti publikule ning naaberriikide piire ületava kultuurisilla ehitamiseks. Juha Kangas on laialdase tegevuse eest Soomes ja Balti riikides pälvinud nii Soome Pro Finlandia autasu, Läti suure muusikaauhinna kui ka Eesti Heino Elleri auhinna.

Tagasi