Muusikauudised

Eesti Muusika Päevad avalikustas programmi

Eesti suurim esiettekannete festival Eesti Muusika Päevad (EMP) avalikustas programmi ja piletid 26. aprillist 7. maini toimuvatele nüüdismuusika kontsertidele on saadaval. Festivali kaks keskset teemat „Hing ja Vaim“ paigutavad Tallinna ja Tartu kontserdiprogrammidesse erinevad rõhuasetused, mis samas teineteist täiendavad ja ühist tervikut loovad. Kunstilise visiooni kujundavad heliloojad Helena Tulve ja Timo Steiner. Tartu programmi kureerib Eesti Heliloojate Liidu esimees, helilooja Märt-Matis Lill.

Timo Steiner: „Selle aasta teema, „Hing ja Vaim“ kuulub minu meelest väga loomulikult muusika juurde. Ootame muusikalt, seda isegi sõnastamata mingit erilist hingust, hinge ja hingeliigutust, vaimuselgust, vägevust ja värskust.“
 
Helena Tulve täpsustab selleaastast teemat veelgi: „Muusika kuulub inimeseks olemise juurde, nagu hingamine. Meile sageli tundub, et ei ole midagi hingamisest lihtsamat ja iseenesest mõistetavamat, aga samas kui hakkame iseennast keskendunult jälgima, siis võib selguda, et sügava hingamiseni on pikk tee. Eesti Muusika Päevade üks eesmärke ongi anda võimalus keskendumiseks ja ka hingetõmbeks koos muusikaga, muusikutega, muusikaarmastajatega.“
 
Festivalil kõlavad maailma esiettekanded järgmistelt heliloojatelt: Tatjana Kozlova-Johannes, Evelin Seppar, Maria Rostovtseva, Tauno Aints, Lauri Jõeleht, Mariliis Valkonen, Jonas Tarm, Kristo Klaus, Marianna Liik, Ekke Västrik, Sander Saarmets, Age Veeroos, Jüri Tamverk, Malle Maltis, Arash Yazdani, Margo Kõlar, Liisa Hirsch, Märt-Matis Lill, Ülo Krigul, Liina Sumera. Lisaks tulevad esitamisele uudisteosed EMTA kompositsiooniosakonna tudengitelt.


Keelpillikvartett M4GNET. Foto: Veljo Poom

Publiku ette astuvad tuntud tippkollektiivid ja koosseisud: Tallinna Uue Muusika Ansambel, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester (ERSO), Keelpillikvartett M4GNET, Oja/Krigul/Metsvahi/Sumera, Torupilliorkester, Ansambel U:, EMTA Sinfonietta, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester jt.
 
Kontserdid toimuvad pealinnas, Tartus ja Laulasmaal ning on osaliselt kuulatavad ka Klassikaraadios ja EMP TV vahendusel festivali kodulehel.
 
„Tuntud muusikutel ja heliloojatel võib vahel olla ka oma salajane igatsus tegeleda hoopis teise instrumendi või muuskalise väljendusega. Nendest hobidest on alguse saanud ka Torupilliorkestri ja Tarmo Johannese kavad, kus avanevad meie ammuste kaaslaste mingid uued ootamatud tahud. Samuti on just interpreetide omavahelisest soovist koos musitseerida tõukunud kontsert, kus saavad kokku hääl ja löökpillid,“ lisab Helena Tulve programmi kohta. 

Tartu programmi kunstiline juht Märt-Matis Lill: „Tänavuse festivali osa Tartus on ühtlasi ka sissejuhatus järgmise aasta festivalile, mis toimub esmakordselt tervikuna Tartus ning hõlmab Eesti Muusika Päevade Tartu programmi suhtes juba tuttavaid teemasid ja rõhuasetusi, sisaldades muuhulgas nii meeli avavaid linnaruumi hõlmavaid sündmuseid kui ka sügavuti minevaid aruteluringe. Kindlasti ootame Tartusse ka kõiki muusikahuvilisi üle Eesti, sest näiteks Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor annavad kontserdi sel korral vaid Tartus.“


Tallinna Kammerorkester ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Foto: Rene Jakobson

Festivalil on ka loengutest-vestlustest-üllatustest koosnev lisaprogramm, ning jätkuvad kaks olulist heliloomingu konkurssi, mille preemiafondi on välja pannud LHV. Konkursile „Noor helilooja 2023“ saab võistlustöid esitada kuni 26. märtsini. „LHV uue heliloomingu Au-tasu 2023“ laureaat kuulutatakse välja 28. aprillil Estonia kontserdisaalis ERSO kontserdil.
 
EMP 2023 programm on avalik festivali kodulehel eestimuusikapaevad.ee.
 
Pileteid saab osta Fientas.

Tagasi