Muusikauudised

Ingrid Roose juhatusel tuleb Pariisis ettekandele Veljo Tormise “Unustatud rahvad”

14. märtsil tuleb Pariisi Filharmoonia kontserdimajas Ingrid Roose juhatusel ettekandele kolm osa Veljo Tormise tsüklist “Unustatud rahvad”: “Isuri eepos”, “Vadja pulmalaulud” ja “Ingerimaa õhtud”. Kontsert-lavastusel laulavad 80 prantsuse akadeemia- ja kammerkoori lauljat vadja, isuri ja soome-ugri keeles. 
 
Sündmus jõuab Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmis Eesti publikuni järgmise aasta suvel Eesti Rahva Muuseumis.
 
“Pariisi tööle asudes teadsin kohe, et soovin tutvustada ka meie rikkalikku koorimuusikat. Tormise “Unustatud rahvaste” esitamine Pariisis oli üks esimesi mõtteid, mille välja pakkusin ning mis ka koheselt sai heakskiidu. Soome-ugri kultuur ja rahvad alles ootavad Prantsusmaal avastamist ning selle vastu on suur huvi. Korduvad motiivid nii tekstis kui muusikas mõjuvad meditatiivselt ning pärimuslik sisu ühendab meid aastatuhandetetaguse ajaga. Koorile on see tsükkel klassikalise suurvormide repetruaaride kõrval väga eriline kogemus ning nad on sellest lummatud!” kirjeldab Ingrid Roose.
 
Kontserdile on loonud soome-ugri kultuuri ja traditsioone edastava video- ja valguskujunduse Alyona Movko-Mägi. “Videokujunduse loomisel lähtusin sellest, kuidas soome-ugri rahvused on presenteeritud Eesti visuaalkultuuris. Publik kogeb nii heliliselt kui ka visuaalselt erilist ja omapärast vanade rahvaste maailmavaadet. Animatsiooni loomiseks kasutasin Kaljo Põllu graafika elemente, mis saadavad Isuri eepose tsüklit. Teoste “Vadja pulmalaulud” ja “Ingerimaa õhtu” saateks on Eesti filmiarhiivi materjali baasil loodud visuaalid ning Lennart Meri filmidest valitud kaadrid,” kirjeldab Alyona Movko-Mägi. “Soome-ugri mütoloogia, sümboolika ja rahvariiete ulatuslik visuaalne keel on viimasel ajal mind väga inspireerinud ja ei väsi uusi kihte pakkumast. Pariisi Filharmoonia saali huvitav arhitektuur äratas idee kasutada kontserdil videomappingut, mis aitab luua erilise atmosfääri ning aidata publikul sulada Veljo Tormise loomingusse.”
 
Kontserdi nädalal (13.–19. märts) on Pariisi Filharmoonia kontserdimajas väljas ka Rein Marani fotonäitus “Hõimude hällimail”.
 
Ingrid Roose pälvis 2019. aastal  9. rahvusvahelisel noorte dirigentide konkursil Pariisis I preemia ja Pariisi orkestri (Orchestre de Paris) koori eripreemia, milleks oli kontsert kooriga hooajal 2020/2021. 2021. aastast töötab Roose koos prantslase Marc Korovitchiga koori koormeistrina. Pariisi orkestri koor on rahvusvaheliselt tuntud kollektiiv ja hõivatud esinemistega ka külalisorkestrite ees väljaspool Prantsusmaad.
 
Pariisi Filharmoonia kodulehel esitletakse kontserdinädalal ka katkendit Veljo Tormise Virtuaalkeskuse avamise puhuks valminud filmist “Üks ja ainus” prantsusekeelsete subtiitritega.
 
Kontserdi teeb eriliseks ka see, et korraldamist toetab olulisel määral Eesti erakapital. Tegemist on Kultuuripartnerluse SA poolt loodava Eesti kultuuri ekspordifondi esimese projektiga, mille toetajaks on Baltikumi erakapitalifond BaltCap. 
 
BaltCapi investeeringute juhi Marek Andres Kautsi sõnul on Veljo Tormise Läänemere-äärsete soome-ugri rahvaste pärimuse aineline koorimuusika suurepärane võimalus meie uut Põhjamaad vanas Euroopas kõlama panna. “Kui väljapaistev noor dirigent Ingrid Roose Pariisi Filharmoonias sellist kontserti kavandab, on BaltCapil vaid hea meel selle õnnestumises kaasa lüüa,” sõnas Kauts. 
 
Kontserdi korraldab Pariisi orkester (Orchestre de Paris) ja selle toimumist toetavad lisaks Eesti Rahva Muuseum ja Eesti saatkond Pariisis.
 

Tagasi