Samu runoviise on kasutanud mõlemad autorid, Eller ühele, Varres kahele klaverile. Väga huvitav on kuulda ja võrrelda, kuidas sama algimpulss on rännanud läbi aegade ning kõnetab nii loojaid kui kuulajaid ka praegu.
Ardo Ran Varres: „Kui rääkida Eesti muusika DNA-st, siis kindlasti on üheks alginformatsiooni kandjaks runoviisid. Kunstmuusika genees algas meil 19. sajandil ja 20. sajandi esimese poole helimaailma võtmegeneetikuks võib pidada Heino Ellerit, kelle muusika ja õpetajategevus mõjutab meid siiani. Soovisin seekord suhestuda selle geneetilise ainesega ja otsustasin kirjutada „13 pala kahele klaverile Eesti runoviisidel”, võttes aluseks samad viisid, mida H. Eller kasutas oma tsüklis „13 klaveripala Eesti motiividel“ (kirjutatud 1940-41).“ (Eesti Muusika päevad 2021 kavast, kui kanti ette palad I–VI.)
1940ndad aastad on vaieldamatult dramaatilisim periood meie lähiajaloos. Muutus muutuse otsa, sõda, küüditamised, riigikordade vahetused, linnade pommitamised ja pidevad poliitilised tõmbetuuled. Meie muusikaelu oli samuti turbulentsis. Mõni jäi, mõni lahkus, mõni lahkus igaveseks… Omalaadse võrdluse saab seega luua ka tänapäeval maailma raputavate kriisidega.

„RUNOVIISID AJASTUTE VALGUSES“
L, 22. oktoober 2022 kell 16 Tartu Heino Elleri Muusikakooli Tubina saal
P, 23. oktoober 2022 kell 19.30 Tallinna Muusika- ja Balletikool MUBA
ESINEJAD:
Klaveriduo Kadri-Ann Sumera ja Talvi Hunt
KAVAS:
Heino Eller (1887–1970): „13 klaveripala Eesti motiividel” (1940–41)
Ardo Ran Varres (s. 1974): „13 pala kahele klaverile Eesti runoviisidel” (esiettekanne, 2021–22)
Kontserdi pikkus koos vaheajaga on 1 tund ja 30 minutit.
Iga piletiostja toetab sellega Corelli mõisamuusikuid ja kaunite kontsertide jätkumist. Eriti tänulikud oleme toetajapiletite ostjaile. Kes soovib ja kellel on võimalusi, saab Corelli muusikuid toetada ka läbi Corelli Metseenide Klubi: www.corelli.ee/metseenid
Rohkem infot:
www.corelli.ee
www.fb.com/corellimusic