Muusikauudised

Pärnu Linnaorkestri 29. hooaeg LOODUS JA LOOJA

Pärnu Linnaorkester alustab 1. oktoobril 29. hooaega, mida kunstiline juht ja peadirigent Kaspar Mänd iseloomustab märksõnadega elav, pidulik, orgaaniline, muutuv.... Avakontserdil kantakse ette Charles Ives’i „Vastamata küsimus“ (The Unanswered Question), Erkki-Sven Tüüri Viiulikontsert nr 2 „Angel's Share“ ja Robert Schumanni Sümfoonia nr 3 „Reini“. Solistina astub üles Triin Ruubel-Lilleberg (viiul), dirigeerib orkestri peadirigent Kaspar Mänd.

Hooaja avaloona kõlab Ameerika modernismi isa Ives’i tuntuim teos ”Vastamata küsimus”. Vaatamata lühikesele kestvusele kaasab see mitmekihiline teos kuulajad suuremasse, ajatusse kõlaruumi. Tüüri Viiulikontsert nr 2 ”Angel's Share” (2018) on helilooja üks kammerlikemaid instrumentaalkontserte. Pealkiri pärineb viskivalmistamise terminoloogiast, millega kutsutakse aja jooksul vaadist kaduvat osa. Üle mitme aasta soleerib orkestri ees eesti üks säravamaid ja tunnustatumaid viiuldajaid Triin Ruubel-Lilleberg, kes viimati esines solistina Eesti Festivaliorkestri turneel Lõuna-Koreas. ”Reini” sümfoonia on Robert Schumanni üks kuulsamaid teoseid, selle elujõud ja vaimuvärskus on inspireeritud Reinimaa loodusest ja elust.

Helid loovad kujundeid

Kogu hooaja läbiva kujunduse on loonud origamikunstnik Anne Rudanovski, kes on saanud inspiratsiooni Pärnu Linnaorkestri 29. hooaja kavast. Rudanovski on eesti skulptor ja kunstiõppejõud. Tema viimaste aastate loomingut iseloomustab süvenemine inimtekkelise materjali – paberi kui kultuuri kandja – sümboolikasse. Origamikunstnik on saanud inspiratsiooni 19. sajandi prantsuse matemaatiku Jules-Antoine Lissajous’ avastusest, mida tänapäeval tuntakse Lissajous’ kujunditena. Tulemuseks on visualiseeritud helid paberskulptuuride seeriana, mis väljendavad erinevaid muusikalis-emotsionaalseid sagedusi.

Pärnu Linnaorkestri direktori Helen Erastuse sõnul on sümboolne, et hooaja avamine toimub rahvusvahelisel muusikapäeval. Pärnu Linnaorkestri 29. hooaega läbiv teema – loodus ja looja – on meie igapäevases elus (kellele ootamatult, kellele oodatult) peateemaks muutunud... Erastus soovib, et meil kõikidel jätkuks loovust ja tarkust, hoolimist ja hoidmist.

Muusikapäeval toimuvast kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio (toimetaja Lisete Velt).

Tagasi