Muusikauudised

Arvo Pärdi Keskuses linastuvad filmimaailma suurmeistrite linateosed

Tänasest kuni 28. augustini toimuvad Laulasmaal 12. Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud „Pärt & film“, mis toovad publikuni tähelepanuväärseid filme, kus on kasutatud Arvo Pärdi muusikat. Sel aastal jõuavad ekraanile filmimaailma suurmeistrite Jean-Luc Godard´i, Werner Herzogi ja Paolo Sorrentino filmid.

Filmiõhtute kunstilise juhi Kaarel Kuurmaa sõnul on selle aasta üks märksõna sõja temaatika. „Sõjafoon, mis on tänavust aastat eriti siin regioonis kandnud, pani mõtlema sõjateemalistele filmidele, kus Arvo Pärdi muusikat on kasutatud,“ märkis Kuurmaa. Teiselt poolt on tegemist filmimaailma vaieldamatute suumeistrite teostega, mis on Eestis varem linastunud vaid väga eksklusiivsetel seanssidel. Valitud filmides kõlavad seekord nii „Peegel peeglis“ kui ka kinolinal harvemini kasutatud teosed „Silouan’s Song“ ja „Stabat Mater“.

 Arvo Pärt. Foto: Kaupo Kikkas

Reedel 26. augustil kell 19 linastub avafilmina Itaalia meisterliku kinolooja Paolo Sorrentino esimene inglisekeelne linateos „See koht siin” (2011), mille ta kirjutas spetsiaalselt mitmekordsele Oscari võitjale Sean Pennile. Sorrentino karjääris üheks väiksema tähelepanuga teoseks jäänud „See koht siin“ oli esimene film, milles ta kasutas Arvo Pärdi loomingut. See lugu on ühtaegu nii teekonnafilm, komöödia kui draama, milles on Sorrentinole äratuntavaid värvikaid misanstseene ning Sorrentino ihuoperaatori Luca Bigazzi alati peadpööritavalt võluv kaameratöö. Filmi juhatab sisse Kaarel Kuurmaa.

Laupäeval 27. augustil kell 17 tuleb näitamisele Saksa legendaarse režissööri Werner Herzogi dokumentaalfilm „Pimeduse õppetunnid“ (1992), mis on üles võetud 1991. aastal vahetult Lahesõja lõppemise järel Kuveidis. Film on tervikuna niivõrd unenäoline, et pole ime, et Herzog ise eelistab sellest filmist mõtelda mitte kui dokumentaalist, vaid kui ulmefilmist. Enne filmi linastust räägib Werner Herzogi autorikäekirjast režissöör Raimo Jõerand.

Pühapäeval 28. augustil kell 15 lõpetab filmiõhtud kinoajaloo ühe mõjukama autori, Prantsuse režissööri Jean-Luc Godard’i kinoessee vägivallast ja sõdadest. Filmis „Meie Muusika“ (2004) kõlab tavapärasest rohkem klassikalist muusikat, mis võimaldab muusikasõbral leida palju äratundmisi. 2004. aastal valminud linateose valis rahvusvaheline filmikriitikute ühendus FIPRESCI oma hääletusel aasta parimaks filmiks. Seansi eel tutvustab Jean-Luc Godard’i loomingut Prantsuse Instituudi juht Éric Bultel.
Arvo Pärdi Keskus korraldab filmiõhtuid, mille keskmes on Arvo Pärdi muusikat kasutavad filmid, alates 2011. aastast. Filmiõhtute kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa. Kõik filmid linastuvad Arvo Pärdi Keskuses originaalkeeles eestikeelsete subtiitritega.

Vaata ka: Arvo Pärdi Keskus

Tagasi