
Helilooja Tõnis Kaumann täiendas tänavu teost veel pooletunnise proloogiga, mis räägib neli lugu sellest, miks ja kuidas tegelased saatusliku kaubamaja ette satuvad. „Kui proloog on puhtalt koomika, siis edasi on naer läbi pisarate,“ tõdes Kaumann, vihjates meelelahutusliku külje kõrvalt ooperi tõsisemale poolele – keskkonnateemade käsitlemisele.
Kaumanni muusika parafraseerib ja parodeerib kogu Euroopa muusika ajalugu ning tema helilooming on eklektiline, kasutades olemasolevaid ja äratuntavaid stiile erinevatest ajastutest.
Lavastaja Liis Kolle sõnul on teoses palju sotsiaalset närvi ja koomikatunnetust. „Publiku ees on ekstreemseid, aga väga inimlikke tüüpe, keda jälgides näeme, kuidas emotsioonid vahelduvad väga suure hooga. Näiteks võib lein pöörduda peoks ja väga keeruline on öelda, kas sellisel puhul on tegu traagika või koomikaga. Selles ooperis on kõik nii põimunud ja see teebki selle teose nii võluvaks.“
Kolle sõnul sobib „Kaubamaja“ esimeseks ooperikogemuseks just kooliealistele. „See on väga publikusõbralik teos: kaks vaatust on lühikesed, täis tegevusi ning mis peamine, ooper on eesti keeles.“
Ooperi muusikajuht ja dirigent on Risto Joost.
„Kaubamaja“ erinevates koosseisudes näeb ja kuuleb Pirjo Jonast või Maria Listrat, Simo Breedet, Raimonds Bramanist (Läti RO), Taavi Tampuud, Karmen Puisi või Sandra Laagust, Rasmus Kulli, Aivar Kallastet ja teisi. Laval on Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester.
Vaata ka:
Vanemuine
Klassikaraadio saade „Suveduur“ (15.08.2022), kus Liina Vainumetsal on stuudios külas helilooja Tõnis Kaumann ja lavastaja Liis Kolle