Muusikauudised

Floridante barokkorkester esitab Pärti ja Mederit Saksamaal

Sel laupäeval, 21. mail kõlab Fulda piiskoplikus toomkirikus Saksamaal Ida-Euroopa barokk- ja nüüdsimuusika. Kahel järjestikusel kontserdil algusega kell 17.30 ja 20 pealkirjaga „Was Ost und West verbinden kann“ („Mis seob Ida ja Läänt“) esinevad Fulda toomkiriku koorid ja barokkorkester (kontsertmeister Anthony Marini, USA/Soome), mille tuumiku moodustavad viisteist Eesti muusikut barokkorkestrist Floridante. Ajaloolistel pillidel mängiva orkestri koosseisus mängivad lisaks muusikud Soomest, USAst, Poolast ja Saksamaalt. Solistidena astuvad üles Tina Bier (sopran), Rebecca Göb (sopran), Marie-Luise Reinhard (alt), Jan Jerlitschka (kontratenor), Ralf Emge (tenor) ja Jürgen Orelly (bass).

Projekti Eesti-poolne koordinaator Saale Fischer: „Kontserdi moto – Mis seob Ida ja Läänt – ei saaks praegust aega arvestades olla aktuaalsem. Muusika on rahvaid ja religioone ühendav keel, muusika elavas ettekandes kaovad erimeelsused. Kõigil kuulajail, kes oma südame avavad, on võimalus sellest rahumeelsest ühisolemisest osa saada.“

Heategevusfondi Renovabis poolt algatatud kontsertidel kõlavad teosed barokiaja heliloojatelt Jan Dismas Zelenka ja Francesco Durante, Eestis kantorina tegutsenud Johann Valentin Mederilt ja teiselt protestatntlikult heliloojalt Martin Mayerilt. Kava täiendavad Baltimaade heliloojate Pēteris Vaskski, Ēriks Ešenvaldsi ja Arvo Pärdi teosed, sh helilooja 2006. aastal Fuldas toimunud piiskopikonverentsi poolt tellitud teos „Veni creator“, mille esmaesitajad olid samad Fulda toomkiriku koorid. Kontserdi kunstiline juht ja dirigent on Franz-Peter Huber.

Proovidega alustatakse täna, 19. mail Tallinnas. 

Floridante alustas kontserttegevusega 2014. aasta jaanuaris Tallinnas neljaliikmelise ansamblina. Praeguseks koondab Floridante mitut tosinat Eesti muusikut, kel on süvendatud huvi varase repertuaari esitamise vastu – lisaks erinevatele ansamblikoosseisudele alustas 2019/2020 hooajal alustas tööd Floridante barokkorkester ning 2020/2021 hooajal toimuvad esimesed kontserdid vokaalansambliga Floridante Consort.

Ehkki Floridante „ristiisaks“ on üks Georg Friedrich Händeli ooperikarakteritest, on ajaloolistel pillidel mängiva ansambli missiooniks tuua hästituntud Saksa kõrgbaroki kõrval Eesti kuulajani head muusikat, mille loomisaeg jääb 16. sajandi ja 18. sajandi vahele. Muuhulgas on Floridante koostöös Eesti Rahvusraamatukoguga ettekandele toonud siinmail 19. sajandil tegutsenud baltisaksa mõisnike laululoomingut. Floridante on esinenud erinevates koosseisudes arvukatel Eesti ja Euroopa festivalidel ning tegeleb ka ise varase muusika kontsertide korraldamisega.

Aastast 2015. on Floridante Haapsalu vanamuusikafestivali resideeruv ansambel ning aastast 2017. korraldab Floridante Hiiumaal viola da gamba festival-töötuba „Gambavaim“.

Tagasi