Muusikauudised

Collegium Musicale USA tuuril kõlab Erkki-Sven Tüüri teose maailmaesiettekanne


 
 Collegium Musicale
ja Erkki-Sven Tüür. Foto: Madli-Liis Parts
Eesti tippkammerkoor Collegium Musicale on kuni 4. aprillini kontserdituuril USA-s. Selja taga on juba 29. märtsil toimunud kontsert Tallinna sõpruslinnas Annapolises ning ees on ootamas veel esinemised 30. märtsil Washingtonis ja 3. aprillil New Yorgis Church of the Heavenly Restis. Viimane kontsert leiab aset 50. Eesti Kultuuripäevade raames.

Kõikidel kontsertidel kõlab eesti heliloojate looming, ennekõike Arvo Pärdilt ja Veljo Tormiselt. Ettekandele tuleb ka Erkki-Sven Tüüri „Ukrainale“ ning esiettekandena „Omnia mutantur”. „Vaatamata sellele, et Tüüri kooriteos „Omnia mutantur“ on kirjutatud kaks aastat tagasi ja selle esitamine pidurdus pandeemia tõttu, sobib selle sõnum hästi tänasesse päeva,“ ütles koori dirigent Endrik Üksvärav. „Teose tekst ütleb, et kõik muutub, ole kannatlik ja sitke. Lunastus ei ole sõjas, armastus võidab kõik,“ lisas Üksvärav.

 

Tegemist on 2020. aastal toimuma pidanud kontserdituuriga, mida pandeemia tõttu on mitmeid kordi edasi lükatud.

Tallinnas tegutsev kammerkoor Collegium Musicale on tuntud ja tunnustatud oma kõla ja kõrgetasemeliste esituste poolest. Koori asutaja ja dirigent on Endrik Üksvärav. Koori repertuaar ulatub renessansist kaasaega, eriti oluline on eesti heliloojate looming. Lisaks a cappella teostele esitatakse suurvorme. Koori 11. tegevusaasta sisse jäävad lisaks Eestile kontserdid ja festivalid Itaalias, Prantsusmaal, Venemaal, Saksamaal, Tšehhis, Poolas, Soomes, Maltal, Iisraelis, Liibanonis, Kreekas, Hollandis ja Jaapanis. Olulistest festivalidest saab välja tuua näiteks Rhein Vokal ja Schleswig-Holstein Saksamaal, Al Bustan International Festival Liibanonis, Moravsky Autumn Brnos, Tšehhis ja Wratislavia Cantans Poolas. Kollektiividest kindlasti Helsingi Barokkorkester (Soome), Raschér Saxophone Quartet (Saksamaa), NFM Leopoldinum Kammerorkester (Poola) ja barokkansambel Barrocade (Iisrael). 2017 võitis koor EBU rahvusvahelise koorikonkursi „Let the People Sing“ Grand Prix. Eesti Kooriühing on tunnustanud Collegium Musicalet kolmel korral „Aasta koori“ tiitliga (2017, 2014 ja 2011). Eesti Kultuurikapitali Helikunsti Sihtkapital tunnustas kammerkoori Collegium Musicale ja dirigent Endrik Üksväravat 2018. aastal aastapreemiaga Eesti koorimuusika särava edendamise ning pühendunud ja kõrgetasemelise tutvustamise eest nii Eestis kui ka välismaal.

Aastas annab Collegium Musicale ca 40 kontserti. Eesti heliloojatest on enim esitatud Veljo Tormise loomingut. 2020. aastasse jäi ühtlasi kolme tunni jagu eesti heliloojatelt tellitud teoste esiettekandeid. 2021. aastal andis Collegium Musicale kontserte üle-Eesti – kõigis Eesti maakondades. Tänavu on kooril kontserttuurid USAs, Kanadas ja Itaalias.
Koori tegevust toetvad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja Tallinna linn.

Lisainfo koori kohta: www.collegiummusiale.ee ja www.facebook.com/choircollegium

Tagasi