Muusikauudised

VHK orkester ja dirigent Rasmus Puur esitlevad kontsertidega plaati Mart Saare muusikast

Käesoleva nädala lõpus esitlevad VHK keelpilliorkester ja dirigent Rasmus Puur kontsertidega Rakveres, Tartus ja Tallinnas albumit Mart Saare loomingust. Kontsertidega tähistatakse ka helilooja 140. sünniaastapäeva.   

2021. aasta suvel Vastseliina kirikus salvestatud helilooja Mart Saare loominguga CD-plaat nägi ilmavalgust möödunud aasta lõpus. Plaadil kõlavad Mart Saare koorimuusika kullafondist pärit teoste seaded keelpilliorkestrile, teiste hulgas „Põhjavaim“ , „Laulik“ , „Miks sa nutad, tammekene“  ja mitmed teised. Kokku kõlab plaadil 14 teost.

  VHK orkester
 

„Mart Saare muusika toob meid tugevalt selle juurde, millele me just nüüd igapäevaselt mõtleme – mis on Eesti, mis on siin omanäolist, mis on siin väärtuslikku,“ kirjeldab plaadil ja kontsertidel kõlavat muusikat orkestri dirigent Rasmus Puur. „Ühtpidi on praegusel ajal kontserte anda raske, teistpidi ääretult vajalik. Et nii laval- kui saalisolijad saaksid korraks sellest argimaailmast ära, millessegi suuremasse.“

Lisaks plaadi valmimisele teevad noored eelolevate kontsertidega sissejuhatuse ka Mart Saare 140. sünniaastapäevale, mida tänavu aastal tähistatakse. „Helilooja sünniastapäevani on küll mõnevõrra aega, kuivõrd ta sündist 28. septembril, kuid kindlasti on valminud plaat ning kontserdid ilusaks sissejuhatuseks aastale, mil tema looming loodetavasti paljusid kontserdisaale täidab,“ sõnab Puur.
Vanalinna Hariduskollegiumi muusikakooli õpilastest koosnevas VHK keelpilliorkestris musitseerivad noored vanuses 13–19 aastat. Viimastel aastatel on orkester keskendunud valdavalt eesti muusika esitamisele. Nii on orkester pühendanud kontserte Ester Mägi, Mart Saare, Cyrillus Kreegi, Veljo Tormise, Tõnu Kõrvitsa, Arvo Pärdi ja Erkki-Sven Tüüri muusikale. 2020. aastal nägi ilmavalgust orkestri esimene album Cyrillus Kreegi loomingust.
Orkester on seni koostööd teinud interpreetidega nagu Johan Randvere, Marten Altrov, Linda-Anette Verte, Riivo Kallasmaa, Kirke Karja, Joel ja Heikko Remmel, Peedu Kass, Mari Kalkun, Liisi Koikson, Mari Jürjens, Jarek Kasar, Jaan Pehk ja mitmed teised.

Kontserdid algusega kell 19 toimuvad 10. märtsil Rakvere Targas majas, 11. märtsil Tartu Jaani kirikus ja 12. märtsil Tallinna Jaani kirikus. Annetuspiletid hinnaga 5, 10 ja 15€ saadaval kohapeal.

Tagasi