Muusikauudised

Marcel Johannes Kits ja Sten Heinoja esinevad Saksamaal

Eesti üks väljapaistvamaid oma põlvkonna tšelliste Marcel Johannes Kits esineb kahe soolokontserdiga Saksamaal. Esimene kontsert leiab aset 6. jaanuaril kell 19.30 Pinnebergis kultuurikeskuses Die Drostei ja teine 7. jaanuaril kell 20 Berliinis asuvas Christophori Piano Salonis. Kui esimesel kontserdil on Kitse ansamblipartneriks pianist Naoko Sonoda, siis teisel kontserdil Berliinis astub Kitsega koos üles mitmetel konkurssidel auhinnalisi kohti võitnud pianist Sten Heinoja.

Kontsertidel tuleb ettekandele kava saksa ja prantsuse heliloojate muusikast. Kõlab André Jolivet’ „Nocturne”, Francis Poulenci Tšellosonaat, Alfred Schnittke Tšellosonaat nr 1 ning Johannes Brahmsilt „Feldeinsamkeit” op. 86, „Wie Melodien zieht es mir“ op. 105 ja „Scherzo” neljaosalisest F-A-E sonaadist, mille ülejäänud osad on kirjutatud Robert Schumanni ja Schumanni õpilase Albert Dietrichi poolt.

Marcel Johannes Kits on saavutanud hulgaliselt auhinnalisi kohti nii kodu- kui ka välismaistel konkurssidel, sh I koht George Enescu nimelisel rahvusvahelisel konkursil Rumeenias (2018), I koht ja kaks eripreemiat Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias (2016) ja I koht Eesti keelpillimängijate konkursil Tallinnas (2015). Ta on astunud üles mitmetes tuntud kontserdisaalides nagu Berliini Konzerthaus, Hamburgi Elbphilharmonie, Berliini Pierre Boulezi saal, Hamburgi Laeiszhalle, Berliini Filharmoonia, Müncheni Prinzregententheater, Bukaresti Ateneul, Moskva konservatoorium, Peterburi filharmoonia, Iisraeli ooper Tel Avivis ja Jeruusalemma teater ning astunud üles astunud solistina üles nii eesti orkestrite kui ka arvukate väisorkestrite ees. Kammermuusikuna seob teda tihedam koostöö pianistidega Sten Heinoja ja Rasmus Andreas Raidega, ta kuulub klaveritrio Trio 95’ ja keelpillikvartett M4GNET koosseisu. Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i umbes 1900. aastal valmistatud poognat, mis mõlemad on tema kasutusse andnud Saksa fond Deutsche Stiftung Musikleben. Bakalaureusekraadi on Marcel Johannes Kits omandanud Saksamaal Trossingeni Muusikaülikoolis professor Francis Goutoni juhendamisel ning alates 2018. aastast jätkuvad magistriõpingud porfessor Jens Peter Maintzi käe all Berliini Kunstide Ülikoolis.

Sten Heinoja on edukalt esinenud mitmetel konkurssidel nii Eestis kui ka välismaal. Ta on mh saavutanud I koha VIII Eesti pianistide konkursil (2014), III koha (2009) ja kahel korral I preemia koolidevahelisel konkursil (2012 ja 2011), finalistidiplomi noorte pianistide konkursil Jūrmalas (2010) ja dilpomi ja žürii eripreemia konkursil „Klaviermusik“ Leedus (2007). 2016. aasta kevadel võitis Sten Heinoja Eesti Kontserdi, Klassikaraadio ning Eesti Rahvusringhäälingu koostöös toimunud telekonkursi „Klassikatähed“. Solistina on Sten Heinoja soleerinud Eesti orkestrite ning mh ka Tel Avivi ooperiorkestri ees. Viimastel aastatel on Sten Heinoja olnud seotud Florida Lakes Symphony Orchestraga Ameerika Ühendriikides, kellega koos ta käib igaastaselt tuuridel. Sten Heinoja annab kontserte nii solistina, erinevate kammeransamblite koosseisudes kui ka saatjana. Sten Heinoja on lõpetanud cum laude Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Ivari Ilja juhendamisel (2015) ning omandanud kiitusega magistrikraadi Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis.

Vaata ka: https://www.drostei.de/programm/1542/duoabend-violoncello-und-klavier
https://www.konzertfluegel.com/N_konzerte.html

Tagasi