Muusikauudised

EFK ja Pärt Uusberg pakuvad jõulukuul puhast inimhääle ilu


  Pärt Uusberg. Foto: Anneli Ivaste
Eesti Filharmoonia Kammerkoor alustab täna helilooja ja dirigendi Pärt Uusbergi juhatusel kontsertidega „Missa Tagore“ Eesti kirikutes. Advendi ajast kantud muusika Anton Bruckneri, Pärt Uusbergi ja Edward Elgari loomingust kõlab 8.–11. detsembrini Viljandis, Tallinnas, Paides ja Haapsalus.

Dirigent on valinud esitamiseks endale hingelähedase muusika, mis peegeldab laia skaalat kõlavärve õrnast ja haprast helist kuni sügavate jõuliste hoovusteni. „Nendel kontsertidel saab nautida kutselise koori kõla ilu selle täies ulatuses – vaevukuuldavatest helidest kuni võimsa kõlamassiivini,“ ütleb Pärt Uusberg.

„Meie üldine muusikaline ruum on valdavalt täidetud elektrooniliste ja võimendatud helidega, aga selle a cappella kava puhul saab kuulata inimhääle puhast ilu, mis on värskendavalt karge kogemus, pakkudes rahuhetke, lootust ja lohutust pandeemia ajal.“

Peateosena kõlab Pärt Uusbergi „Missa Tagore” (2017), kus on kokku põimunud kaks maailma – traditsiooniline missatekst vaheldub India müstiku Rabindranath Tagore luuletusega „Mererannal“, mille puhul kooriga liituvad Eda Peäske või Lisanne Rull (harf) ja Ruslan Petrov (tšello).

Pärt Uusbergi sõnul on ta oma teost „Missa Tagore” soovinud juba alates selle loomisest kuulda kutselise koori kõlaväljas. „Loodan, et see kava toob esile Eesti Filharmoonia Kammerkoori unikaalse kõla ning sobib hästi detsembrikuu algusesse, kus oleme veel ühe jalaga hingedeaegses sügises, kuid ühtlasi ka juba jõuluootuses.” Kava täiendavad tuntud romantiku Anton Bruckneri motetid „Ave Maria”, „Christus factus est”, „Os justi” ning inglise helilooja Edward Elgari „Lux aeterna”.
Pärt Uusbergi kontserdid saavad teoks tänu eripreemiale, mille ta võitis VII Eesti noorte koorijuhtide konkursil.

Heliloojana on Pärt Uusberg kirjutanud peamiselt koorimuusikat, aga ka kammer-, orkestri- ja filmimuusikat. Ilmunud on mitmeid autoriplaate. Dirigendina on ta olnud 2008. aastast enda poolt asutatud kammerkoori Head Ööd, Vend peadirigent ning ühtlasi juhatanud erinevaid projekte, sh Eesti Rahvusmeeskoori, Eesti Koolinoorte Segakoori; juhtinud Eesti Segakooride Liidu suvekooli kui ka rahvusvahelise koorifestivali Europa Cantat ateljeed. 2019. aasta juubeliüldlaulupeol juhatas Pärt Uusberg enda kantaati „Igaviku tuules“, mida esitas ühendkoor. Ta on valitud 2023. aastal toimuva XIII noorte laulupeo kunstiliseks juhiks.

Kontserdid toimuvad:
8.12 kell 19 Viljandi Baptistikirikus
9.12 kell 19 Tallinna Jaani kirikus
10.12 kell 19 Paide kirikus
11.12 kell 18 Haapsalu toomkirikus

Vaata ka: EFK

Tagasi