Muusikauudised

IV Tallinna rahvusvahelisel pianistide konkursil astub võistlustulle 31 pianisti 12 riigist

Täna loosib üle maailma kokku tulnud 31 noort pianisti enda esinemisjärjekorra, avades sellega pidulikult IV Tallinna rahvusvahelise pianistide konkursi. Konkurss toimub kolmes voorus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia suures saalis ja võitja selgub 3. detsembril.

Vaatamata pandeemiast räsitud konkursikultuurile on Tallinnasse leidnud tee pianistid 12 riigist. Lisaks klaverimängijatele lähiriikidest on kaugemalt tulijad pärit Hispaaniast, Prantsusmaalt, Indoneesiast, Jaapanist, Korea Vabariigist ja Hiinast. Eestist võtab osa 13 pianisti.
 

  EMTA suur saal. Foto: Reti Kokk

Klaverikonkurss annab noorele pianistile võimaluse end proovile panna ja näidata ette kuude või koguni aasta pineva töö vilju. „Konkurss on pianistile kõva proovikivi, mis nõuab tohutut vaimset ja füüsilist pingutust,“ nendib kõige esimese Tallinna rahvusvahelise pianistide konkursi võitja, nüüdne eestvedaja pianist Mihkel Poll. „Kindlasti ei saa osalemist võtta kergekäeliselt. Seda õnnelikumad oleme, et Tallinnasse on kogunenud pianistid niivõrd erinevatest paikadest. Olen veendunud, et avastame nii mõnegi uue talendi,“ lisab ta.

Nõudlik kava annab pianistidele võimaluse näidata oma oskusi eri tahkudest. Esitada tuleb nii etüüde, klassikalisi suurvorme, erinevate ajastute muusikat ning kohustusliku osana ka Eesti heliteoseid. Finaalvoorus saavad kuus parimat esineda koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga Arvo Volmeri juhatusel.

Kokku ligi pooleteise ööpäeva jagu esitusi kuulab ära rahvusvaheline pianistidest ja klaveripedagoogidest koosnev žürii, kuhu kuulub Eteri Andjaparidze (esinaine, Gruusia/USA), Ivari Ilja (Eesti), Juris Kalnciems (Läti), Antti Siirala (Soome) ja Igor Cognolato (Itaalia).

Lisainfot konkursi kava ja repertuaari kohta leiab koduleheküljelt aadressil tipc.eamt.ee või Facebookist: @tallinninternationalpianocompetition. Esimene ja teine voor on publikule prii sissepääsuga, piletid finaali on saadaval Fientas. Konkursile on võimalik kaasa elada ka Youtube'i ülekande vahendusel.

Varasemalt on Tallinna rahvusvahelise pianistide konkursi võitnud Mihkel Poll (2006), Kristi Kapten (2011) ja Anna Szałucka (2016). Konkursi korraldajateks on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Pianistide Liit. Konkursi toimumist toetavad Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Tallinna linn.

Tagasi