Muusikauudised

Pärt Uusberg ja VHK orkester annavad kontserte Viljandis, Paides ja Tallinnas


VHK orkester

Käesoleva nädala lõpul annavad VHK keelpilliorkester ja dirigent Pärt Uusberg kolm kontserti. 25. novembril Viljandis, 26. novembril Paides ning 27. novembril Tallinnas kõlavate kontsertide kava keskmeks on põhjamaisus, kõlab Pärt Uusbergi, Arvo Pärdi ja Edvard Griegi looming.

VHK keelpilliorkester koosneb Vanalinna Hariduskolleegiumi muusikakooli õpilastest. Koos musitseerivad noored vanuses 13–19 aastat. Orkester on seni koostööd teinud interpreetidega nagu Johan Randvere, Marten Altrov, Linda-Anette Verte, Riivo Kallasmaa, Kirke Karja, Joel ja Heikko Remmel, Peedu Kass, Mari Kalkun, Liisi Koikson, Mari Jürjens, Jarek Kasar, Jaan Pehk ja mitmed teised. Kuivõrd käesoleval poolaastal on orkestri dirigent Rasmus Puur õpingute tõttu suure osa ajast kodumaalt eemal, tuli mõelda, kuidas keelpilliorkestri tööd sel ajal korraldada. „Imekombel õnnestus nõusse saada mõned erakordselt inspireerivad ja head muusikud,“ sõnab Puur. Nii on orkestril ilus võimalus teha koostööd dirigendi ja helilooja Pärt Uusbergiga.

Pärt Uusberg peab dirigendina oluliseks leida kavade puhul enda jaoks põhjendatud ning loogiline tervik. „Kui Rasmuse pakkumisele teda asendada ühe kava näol „jah“ sai öeldud, asusin kohe mõtlema, mis mind inspireeriks ja võiks olla jõukohane noortele,“ kirjeldab Pärt Uusberg. Heliloojana tundus Uusbergile loogiline jagada külalisdirigendi rollis olles enda loodud muusikat ja selle tagamaid. Nii kõlavad kavas tsüklid „Meeleolud lapsepõlvest“ ja „Eestimaa taevastes kumab...“. „Nende tsüklite vahel mängime Arvo Pärdi teoseid, mida ise kuulasin väga palju umbes selles vanuses, kus on enamik orkestrante praegu,“ selgitab dirigent kava valikut. „Mõneti ootamatult lõpetab kontserdi aga hoopiski üks Edvard Griegi kauni ja maagilise meloodiaga pala.“

Kontserdid VHK orkestriga on Uusbergi jaoks esmakordne võimalus dirigeerida vaid orkestrit. „Minu senised kokkupuuted orkestritega on olnud läbi oma vokaalinstrumentaalteoste juhatamise, kus tavaliselt on prooviperiood võrdlemisi lühike,“ räägib dirigent. „Minu hinnangul on prooviperiood olnud tore ja tunnen, et olen järk-järgult õppinud üha personaalsemalt tundma seda toredat kollektiivi.“

Vanalinna Hariduskolleegiumi keelpilliorkester on viimastel aastatel keskendunud valdavalt eesti muusika esitamisele. Nii on orkester pühendanud kontserte Ester Mägi, Mart Saare, Cyrillus Kreegi, Veljo Tormise, Tõnu Kõrvitsa, Arvo Pärdi ja Erkki-Sven Tüüri muusikale. 2020. aasta veebruaris osalesid noored Brasiilias noorteorkestrite festivalil ning möödunud aasta lõpus nägi ilmavalgust orkestri esimene album Cyrillus Kreegi loomingust. Käesoleva aasta hilissügisel annab orkester välja oma teise albumi, sedakorda Mart Saare muusikast.

Kontserdid toimuvad:
25. november kell 19 Viljandi Jaani kirikus
26. november kell 19 Paide Püha Risti kirikus
27. november kell 19 Niguliste kirikus

Annetuspiletid hinnaga 5/10/15€ saadaval kohapeal.

Tagasi