Muusikauudised

Juha Kangas dirigeerib Tallinnas talle pühendatud muusikat


 Juha Kangas ja Tallinna Kammerorkester
 Foto: Rene Jakobson
11. detsembril kell 19 kõlavad Tallinna Filharmoonia Mustpeade maja Valges saalis Soome dirigendi Juha Kangase ja Tallinna Kammerorkestri 28 aasta pikkuse lavalise koostöö kõige olulisemate heliloojate teosed. Sealhulgas on kontserdi kavas ka Juha Kangasele pühendatud muusika – Erkki-Sven Tüüri „Insula deserta“, Pēteris Vasksi „Musica serena“ ning uudisteos.

Esiettekandele tuleb Vasksi “Fruit of silence“ orkestrile. Läti üks tuntumaid kaasaegse klassikalise muusika heliloojaid Pēteris Vasks kirjutas selle teose enda ja Juha Kangase 75. sünnipäevade tähistamiseks, mida kultuurikatkestuste tõttu on tulnud korduvalt edasi lükata. „75+75=150!“ ütleb Vasks ning plaanib ise kontserdil kohal olla.

Dirigent Juha Kangas koos nimeka Keski-Pohjanmaa Kammerorkestri ning Eesti ja Läti kollektiividega on läbi aastakümnete andnud panuse naaberriikide kultuurielu lähendamisse, esitades ja tutvustades Baltimaade heliloojate loomingut nii kohapeal kui Skandinaaviamaades. Kangast seob koostööd erinevate heliloojatega, Erkki-Sven Tüür on talle pühendanud oma teose „Insula deserta“ ning Pēteris Vasks „Musica serena“.

Juha Kangas oli Tallinna Kammerorkestri peadirigent aastatel 1993–1995 ning hiljemgi on tema koostöö orkestriga olnud viljakas. Traditsioon anda igal aastal vähemalt üks ühine kontsert kas kodu- või välismaal on endiselt elujõuline. Seekord kohtutakse Tallinnas, esitades pika koostöö kõige olulisemat muusikat: Tüüri ja Vasksi pühendusteoseid ning orkestriklassikast Händeli concerto grosso op. 6 nr 1, Nordgreni viiulikontserdi nr 3 ja Mozarti sümfoonia nr 39.

Solistina teeb kaasa hinnatud Soome viiuldaja Jari Valo, kes oli Kesk-Pohjanmaa Kammerorkestri liige ja kontsertmeister alates orkestri asutamisest 1972. aastal kuni 1994. aastani, mil ta liitus Soome Raadio Sümfooniaorkestriga, kus ta tegutseb tänaseni kontsertmeistrina. Jari Valo mängib ka plaadil, mille Juha Kangas ja Tallinna Kammerorkester enne jõule välja annavad.

Kavas:
Händel. Concerto grosso op. 6 nr 1
Tüür. „Insula deserta“
Nordgren. Viiulikontsert nr 3
Vasks. „Fruit of silence“ (esiettekanne)
Vasks. "Musica serena"
Mozart. Sümfoonia nr 39

Kontsert on ühe vaheajaga ja kestusega u 2 tundi. Kontserdi toimumist toetavad Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja Tallinna linn.

Tagasi