Muusikauudised

Klaveritrio Poll-Varema-Poll debüütalbum ning kontserdid Euroopas


 Klaveritrio Poll-Varema-Poll. Foto: Kaupo Kikkas
2013. aastal kokku tulnud klaveritrio, kuhu kuuluvad hinnatud muusikud Mari Poll (viiul), Henry-David Varema (tšello) ja Mihkel Poll (klaver) jõudnud oma esimese albumini. Albumil kõlab eesti heliloojate klaveritriole loodud looming 20. sajandi ning 21. sajandi algupoolest. 6. novembril ilmavalgust näinud plaadi on välja andnud klassikalisele muusika salvestamisele pühendunud Poola plaadifirma DUX.

Albumil kõlavad Artur Lemba Klaveritrio nr 1 B-duur (1929), Heino Elleri „Lüüriline pala“ nr 1 E-duur (1915) ja „Lüüriline pala“ nr. 2 f-moll (1915), Arvo Pärdi „Mozart-Adagio“ (1992/1997/2005) ja „Scala cromatica“ 2007) ning Riho Esko Maimetsa „Kolm mõtisklust“ (2019).

Albumi üheks eesmärgiks oli avalikkuseni tuua üsna varju jäänud helilooja Artur Lemba pärandit. „Artur Lemba klaveritrio oli üldse esimene klaveritrio Eesti muusikaloos ja Heino Elleri lüürilised palad, mis tunduvad küll niisuguste täiesti küpsete ja valmisolevatena, olid ka esimesed, mis sellisele koosseisule Eesti muusikas kirjutati, nii et seda repertuaari väga palju ei ole ja me otsisime need teosed, mis meie meelest kokku sobivad oma meeleolult, iseloomult ja nii see plaat kujuneski," kirjeldab Mihkel Poll. Album on salvestatud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias 2020. aasta jaanuaris, novembris ja detsembris.

Novembri teises pooles ootab Klaveritriot Poll-Varema-Poll ees neli kontserti Poolas ja Saksamaal, kus tutvustatakse ka sealsele publikule eesti klaveritriole kirjutatud loomingut. Kontserdid leiavad aset 18.11 Varssavis Poola RDC raadio stuudios sarjas „Karantiin Hi-Fis“, 20.11 Poznańi raekojas festivali „Nostalgia“ raames, 21.11 Berliini kontserdimajas ja 26.11 Hamburgi Elbphilharmonie’ väikeses saalis. Kontsertidel on Lemba ja Elleri muusika kõrval kavas veel Ludwig van Beethoveni Klaveritrio D-Duur op. 70 nr 1 („Geister-Trio“). Kontsertide korraldaja on Poolas tegutsev interpreete esindav muusikaagentuur Sonora Music, mille alla kuulub ka Mihkel Poll. Trio on varasemalt esinenud mitmel pool Euroopas, sh Pariisi Filharmoonias ja Londoni Wigmore Hallis, Venemaal ning Hiinas.

Kontsertide info: Varssav, Poznań, Berliin, Hamburg

Varasemalt on Poola plaadifirmaga DUX koostööd teinud nii Mari kui ka Mihkel Poll. Maril ja Mihklil on ilmud ühine plaat George Enescu, Francis Poulenci, Arnold Schönbergi ja Erkki-Sven Tüüri kammerloominguga (2016). Mihkel Pollil on ilmunud sooloplaat Enescu, Béla Bartóki, Tüüri ja Tõnu Kõrvitsa klaverimuusikaga (2015) ning album koostöös Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri ja dirigent Mihhail Gertsiga, kus kõlavad Sergei Rahmaninovi ja Eduard Tubina teosed (2021).

Kuula albumit Sprifys.

Tagasi