Muusikauudised

Arvo Pärdi loomingule pühendatud kontsert Monacos

Laupäeval, 13. novembril toimus Monaco katedraalis peamiselt Arvo Pärdi loomingule pühendatud kontsert, mille eestvedajaks oli prints Pierre’i fond Monaco printsess Caroline’iga eesotsas. Esines ansambel Vox Clamantis Jaan-Eik Tulve juhatusel. Kontserdil oli kaastegev ka Monte-Carlo Filharmoonia Orkester.

Arvo Pärti seovad Monacoga ammused sidemed. Aastaid kuulus ta prints Pierre’i fondi heliloomingu preemia nõukogusse ning 1999. aastal tellis printess Caroline Arvo Pärdilt oma isa, prints Rainier III valitsemisaastapäevaks teose „Cantique des degrés” koorile ning sümfooniaorkestrile. Laupäevane kontsert oligi austus- ning tänuavaldus Arvo Pärdile, keda Monaco kuningakojas sügavalt armastatakse.


Vox Clamantis koos Arvo Pärdiga

Prints Pierre’i fond on asutatud 1966. aastal prints Rainier III poolt oma isa, prints Pierre’i mälestuseks, kes oli ise suur kunstide toetaja. Fondi eesmärk on kaasaegse loomingu edendamine ning fond annab välja preemiaid heliloomingu, kujutava kunsti ning kirjanduse vallas. Eesti heliloojatest on suure heliloomingu preemia pälvinud Helena Tulve, kes osaleb praegusel ajal ka ise fondi heliloomingu preemia nõukogus. Nii nagu Monaco riigiasjades üldiselt, suunab ka prints Pierre’i fond oma tegevuse suures osas lastele ja noortele, ehk tulevastele loojatele või loomingust osasaajatele. Nõnda antakse välja preemiaid ka kooliõpilastest koosneva žürii poolt. Noorte preemiad on pälvinud näiteks Erkki-Sven Tüür ning Ülo Krigul.

Ansambel Vox Clamantis toetub oma muusikas gregooriuse laulule, kuid esitab tihti ka kaasaegset muusikat. Gregooriuse laulust kantuna on ansamblil tekkinud tihe side Arvo Pärdiga, kellest on tänaseks saanud Vox Clamantise enim esitatud autor ning kelle muusikat aktiivselt lauldes on ansambel läbi käinud terve maailma. Lisaks Arvo Pärdile on Vox Clamantisele teoseid kirjutanud Helena Tulve, Tõnis Kaumann, Galina Grigorjeva, Sven Grünberg ja paljud teised.

Tagasi