Muusikauudised

Hingedepäeval kõlab Bach ja Arvo Pärdi „Kollaaž teemal B-A-C-H“


 Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Tallinna Kammerorkester,
 dirigent Tõnu Kaljuste
, foto: Rene Jakobson
Tõnu Kaljuste, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester annavad hingedepäeval kaks tasuta kontserti, esitades Martin Lutheri tekstidele loodud Johann Sebastian Bachi kantaate, Bachi ühe tuntuima Brandenburgi kontserdi (nr 4) ning Arvo Pärdi teose „Kollaaž teemal B-A-C-H“.

„Bachi pärlid. Hingedepäev“ kontserdid toimuvad:
• 2. novembril kell 19 Tallinna Jaani kirikus ja otseülekandena Klassikaraadio vahendusel
• 3. novembril kell 19 Tamsalu kultuurimajas

Dirigent Tõnu Kaljustet koos Tallinna Kammerorkestri ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga peetakse maailmas hinnatud Pärdi ekspertideks. «Neil on täpne stiilitaju ja hea tunnetus,» iseloomustab Eesti tippmuusikuid Arvo Pärt.

Hingedepäeval kõlab nende esituses „Kollaaž teemal B-A-C-H“, milles Arvo Pärdi inspiratsiooniallikaks on Johann Sebastian Bach. Teos on tähelepanuväärne, sest tähistab Pärdi varajases loomingus uue arenguliini algusaega. Selle kompositsiooni aluseks on 10-heliline rida, mis algab nootidega b–a–c–h ning mis igas osas leiab erineva muusikalise lahenduse. Teose esiettekandest möödub 4. novembril 57 aastat.

Barokimeistri Johann Sebastian Bachi loomingust tulevad kontserdil esitamisele koraalikantaadid „Christ lag in Todesbanden” ja „Nun komm, der Heiden Heiland”, mis mõlemad põhinevad Martin Lutheri tekstidel. Kavas on ka Bachi üks tuntumaid teoseid „Brandenburgi kontsert nr 4“, kus pulseeriva orkestri kõrval demonstreerib sädelevat tulevärki ja virtuoossust plokkflöödiduo.

Esinevad sopran Maria Valdmaa, tenor Oliver Kuusik, bass Olari Viikholm, viiulisolist Robert Traksmann, plokkflöödiduo Reet Sukk ja Taavi-Mats Utt ning Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester Tõnu Kaljuste dirigeerimisel.

Kontsert tervikuna tähistab uue kontserdisarja „Bachi pärlid“ algust, mis kestab hingedeajast advendini, pakkudes kuulajaile emotsiooni Johann Sebastian Bachi loomingu särast, sügavusest ja ajatusest. Sarja teine kontsert toimub 19. ja 20. novembril Tartu Elleri Muusikakooli Tubina saalis ja Tallinna Filharmoonia Mustpeade majas festivali „Tallinn feat. Reval“ raames ning kolmas kontsert 22. ja 23. detsembril Estonia kontserdisaalis ja Vanemuse kontserdimajas Eesti Kontserdi korraldusel.

Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester on aastaid ühiselt kontserte andnud nii Eestis kui ka kaugemal – Euroopast Austraaliani ja Austraaliast Põhja-Ameerikani. Muuhulgas on esinetud maailma nimekates kontserdisaalides nagu New Yorgi Carnegie Hallis, Pariisi Filharmoonias, Hamburgi Elbphilharmonie’s jm. Tõnu Kaljuste on rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent, tema töid on korduvalt esitatud Grammy nominatsioonile ning 2014. aastal pälvis ta Grammy auhinna Arvo Pärdi albumi „Adam’s Lament“ (ECM) eest. Tõnu Kaljuste on Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri asutaja ning mõlema kollektiivi peadirigent.

Tagasi