Muusikauudised

Metropolitani muuseumis tuleb esiettekandele Arvo Pärdi kooriteos „O Holy Father Nicholas“

31. oktoobril ja 1. novembril tuleb New Yorgis Metropolitani muuseumis maailma esiettekandele Arvo Pärdi a cappella kooriteos „O Holy Father Nicholas“ („Oo, püha isa Nikolaus“). Teose toob kuulajateni Artefact Ensemble, mida juhatab Grammy auhinnale nomineeritud dirigent Benedict Sheehan.

Kooriteose tellisid Nektarios S. Antoniou ja Schola Cantorumi koor ning Metropolitani muuseum New Yorgi Püha Nikolause kreeka õigeusu kiriku taasavamise auks nn ground zero alal. Püha Nikolause kirik hävis täielikult 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakutes, algse asupaiga vahetus läheduses asuv uus pühakoda avatakse tuleval kevadel.

15-minutilise kooriteose „O Holy Father Nicholas“ aluseks on ingliskeelne palvetekst, mis pärineb õigeusu liturgiast, püha Nikolaus Imetegija mälestuspüha pealaulust. Sama teksti on Arvo Pärt kasutanud ka varem – kooriteose „Triodion“ kolmandas osas ning venekeelsena vokaalansamblile loodud teoses „Alleluia-Tropus“.

Artefact Ensemble on dirigent Benedict Sheehani ja Louisvillé’i Püha Miikaeli õigeusu kiriku muusikajuhi Stephen Jacobs’i koostöös sündinud kooslus, mis koondab lauljaid üle USA.

  Arvo Pärt. Foto: Kaupo Kikkas

Esiettekanne on osa Arvo Pärdi autorikontserdist, kus Arvo Pärdi teoseid esitavad Artefact Ensemble, Schola Cantorum ja Grammy auhinnaga pärjatud Experiential Orchestra ning solistid Michelle Ross (viiul) ning Eric S. Brenner (kontratenor). Dirigendid on Benedict Sheehan ja James Blachly. Esiettekande kõrval tulevad esitusele „Fratres“, „Vater unser“, „The Deer’s Cry“, „Silouan’s Song“, „Salve Regina“, „Summa“, „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“ ja „Da pacem Domine“.

Vaata ka: The Met

Tagasi