Muusikauudised

Rahvusvaheline Nüüdismuusika Festival AFEKTTallinnas ja Tartus toimuva XX Rahvusvahelise Nüüdismuusika Festivali AFEKT avakontserdi Noblessneri valukojas annab maailma nüüdismuusika absoluutsesse tippu kuuluv kollektiiv Ensemble Musikfabrik, kes toob esiettekandele viie eesti helilooja – Age Veeroosi, Elis Halliku, Marianna Liigi, Monika Mattieseni ja Helena Tulve – uudisteosed.

Festivalide AFEKT, Donaueschinger Musiktage ja rainy days ühistellimusena valminud Enno Poppe „Hirn” tuleb ettekandele helilooja enda dirigeerimisel AFEKTi lõppkontserdil Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri esituses. ERSO kontserdil kuuleb ka Marianna Liigi teose „Kurzschluss” Eesti esiettekannet. Samuti on märkimisväärne Chaya Czernowini teose „Fast Darkness II: freeze and melt” ettekanne, olles alles teine selle teose esitus maailmas.

Tallinna Kultuurikatlas ja Tartu Jaani kirikus astub üles pianist, elektronmuusik, vabaimprovisaator ja helilooja, eesti nüüdismuusika üht juhtfiguur Taavi Kerikmäe, kes esitab nö ajaloolist nüüdismuusikat klaveril ja elektroonikal, kasutades selleks nii elektroonilist arsenali 1960.–1970. aastatest kui ka talle leidur Igor Zubkovi poolt konstrueeritud ainulaadset elektromagnetilist seadet klaverile. Kontserdi teises pooles astub Kerikmäe üles improvisatsioonidega koos löökpillimängija Le Quan Ninhiga Prantsusmaalt. Rotermanni soolalaos kuuleb Kerikmäe esituses Karlheinz Stockhauseni muusikat.

Dirigenti, heliloojat, interpreeti ja mõtlejat Andrus Kallastut näitab festival läbi müsteeriumi „Šamaani surm”, mis kantakse ette lavastatud performance’ina publiku interaktiivsel osavõtul. Teose esitavad Tallinnas Suurgildi saalis ja Tartus Eesti Rahva Muuseumis AFEKT Solistid.

Üks AFEKTi traditsioone ja missioone on kasvatada uut publikut ja tulevasi nüüdismuusika interpreete, kaasates seekord Elleri kooli noori muusikuid. Koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga jõuavad kuulajateni audio-visuaalmuusika kontsert ning loengud.

Festivali kunstiline juht on Monika Mattiesen.

Vaata ka: https://festivalafekt.ee/

Tagasi