Muusikauudised

Tallinna Kammerorkester esineb Uppsala kitarrifestivalil, esitades koos nimekate solistidega Argentiina ja Hispaania muusikat

14. ja 15. oktoobril osaleb Tallinna Kammerorkester Uppsala rahvusvahelisel kitarrifestivalil, esitades koos Põhjamaade solistide ja külalisesinejatega Joaquín Rodrigo „Concierto de Aranjuezi“ kitarrikontserti ning musitseerides „Ástor Piazzolla 100“ autoriõhtul.

Piazzolla 100. sünniaasta tähistamine on Uppsala festivali üks tipphetki, kuhu on esinema kutsutud rahvusvahelised muusikud, sealhulgas needki, kelle karjääris on Piazzolla olulisel kohal. Kitarrisolistina on laval Roberto Aussel, kellele Piazzolla kirjutas 1981. aastal oma kuulsad „Viis pala kitarrile“ ning  viiulisolistina Leticia Moreno, kelle Piazzolla plaat võitis hiljuti prestiižse Deutsche Grammophon auhinna. Kontserti dirigeerib Christian Karlsen, Rootsi üks kõige hinnatumaid noori muusikuid, kes koos kitarristi Jacob Kellermanniga võitis 2021. aastal Rootsi klassikalise muusika albumi auhinna.

  Tallinna Kammerorkester. Foto: Rene Jakobson


 

Eesti esindusorkestrina osaleb Piazzolla 100. sünniaastapäevakontserdil Tallinna Kammerorkester, nendega koos ka Argentiina laulja Alejo Falces ning Jens Lundberg bandooniumil – pillil, millel on oluline roll tangoorkestris.

Käesoleval aastal Rootsi klassikalise muusika Grammy võitjad dirigent Christian Karlsen ja kitarrist Jacob Kellermann koos Tallinna Kammerorkestriga annavad festivalil ka teise kontserdi. Nad esitavad koos maailma üht kõige enimmängitumat kitarrikontserti Joaquín Rodrigo „Concierto de Aranjuezi“, pühendades selle ettekande helilooja 120. sünniaastale. Kontserdil kõlab vaid hispaania muusika, kavas on klassiku Manuel de Falla „El amor brujo“ ning meie kaasaegse Francisco Colli kitarrikontsert „Turia“ orkestriseades, mis sel festivalil on kavas maailmaesiettekandena. Vokaalsolistina teeb kaasa Carina Vinkle, kes on varemgi dirigent Christian Karlseniga koostööd teinud ning Leticia Moreno, keda seob koostöö maailma nimekate dirigentidega nagu Esa-Pekka Salonen, Zubin Mehta, Paavo Järvi ja Vladimir Ashkenazy.

Uppsala rahvusvaheline kitarrifestival on Põhjamaade üks suurimaid ja mõjukamaid festivale omas valdkonnas. „Tallinna Kammerorkester sai sinna esinemiskutse tänu varasemale koostööle erinevate kitarrivirtuoosidega – neist Yamandu Costa, Jacob Bangsø, Ain Aganiga oleme viimastel aastatel mänginud ka Eesti publikule,“ ütles Tallinna Kammerorkestri tegevprodutsent Kaido Kelder.

Tallinna Kammerorkester, asutatud 1993. aastal, on Eesti ainus püsikoosseisuline keelpilliorkester, kelle kontserdid äratavad tähelepanu kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonitaseme poolest. Tallinna Kammerorkestri kunstiline juht ja peadirigent on Tõnu Kaljuste. Orkestrisse kuuluvad hinnatud keelpillimängijad, kes astuvad regulaarselt üles ka solistide ja kammermuusikutena.

Tagasi