Muusikauudised

Esimene rahvusvaheline Arvo Pärdile pühendatud teaduskonverents Eestis

15.–16. oktoobril 2021 toimub Arvo Pärdi Keskuses ja veebikeskkonnas stream.arvopart.ee rahvusvaheline teaduskonverents „Arvo Pärt – tekstid ja kontekstid“, mille korraldajad on Arvo Pärdi Keskus ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia. Tegemist on esimese Arvo Pärdi loomingule pühendatud rahvusvahelise teaduskonverentsiga Eestis.

Aasta võrra edasi lükkunud konverents on pühendatud Arvo Pärdi 85. sünnipäevale ning selle eesmärk on elavdada Arvo Pärdi loomingu uurimist ja lahtimõtestamist. Õpetlased Euroopast, Ameerika Ühendriikidest ja Austraaliast otsivad uusi vaatenurki Pärdi heliteoste tekstianalüüsile, avavad selle teoloogilisi ja kultuurilisi taustu ning mõtestavad tema loominguprotsessi eripärasid.

„Nii nagu Arvo Pärdi looming kõnetab kogu maailmas erinevaid publikukihte ja inspireerib erilaadseid kunstilisi tõlgendusi, on sellest saanud ka nähtus, millest huvituvad teoloogia, muusika- ja religioonipsühholoogia, kultuurisotsioloogia, kunstiteadus ja mitmed teisedki valdkonnad,“ ütles konverentsi programmi kuraator Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor Toomas Siitan.

„Arvo Pärdi Keskus Laulasmaal on rajatud paigaks, mis isikuarhiivina koondab helilooja mõttemaailma paljusid aspekte ning on suurepärane paik eri teadusdistsipliinide kohtumiseks ja ideede vahetuseks,“ lisas ta.

Konverentsi ettekandjate hulgas on tunnustatud Pärdi-uurijad, monograafiate või publikatsioonide autorid Peter J. Schmelz (Arizona Ülikool, USA), Leopold Brauneiss (Viini Muusika ja Esituskunstide Kõrgkool, Austria), Peter C. Bouteneff (Püha Vladimiri Õigeusu Teoloogiline Seminar, USA), Jeffers Engelhardt (Amhersti Kolledž, USA), Kevin C. Karnes (Emory Ülikool, USA), Andreas Waczkat (Göttingeni Ülikool, Saksamaa), Chris May (muusikateadlane, Sydney, Austraalia) ning Eestist Toomas Siitan ja Mart Humal (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia), Tauri Tölpt (Tartu Ülikool, EELK Usuteaduse Instituut) ja ikoonimaalija, diakon Nikita Andrejev (Tallinna Nõmme Ristija Johannese kogudus).

Programmi kuraator on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professor ning Arvo Pärdi Keskuse loomenõukogu liige Toomas Siitan.

Konverents on tasuta ning avatud kõigile huvilistele. Osaleda on võimalik nii kohapeal kui ka jälgida otseülekannet keskuse veebikanalilt stream.arvopart.ee, vajalik on eelnev registreerimine. Ettekanded on inglise keeles ning kohapeal varustatud sünkroontõlkega eesti keelde.

Konverentsi ajakava
Esinejate tutvustused ja ettekannete abstraktid
Konverentsile registreerimine

Konverentsi raames annab 15. oktoobril kell 17.30 kontserdi „Missa syllabica“ ansambel Vox Clamantis dirigent Jaan-Eik Tulve juhatusel. Kontserti saab nautida Arvo Pärdi Keskuses kohapeal või otseülekandes veebikanalil stream.arvopart.ee. Kontserdipiletid hinnaga 15/25 EUR on müügil Fientas, konverentsile registreerides soodushinnaga 10 eurot. Veebipilet on kõigile huvilistele hinnaga 10 eurot.

Konverentsi toetab Euroopa Liit Euroopa Regionaalarengu Fondi kaudu (Eesti-uuringute tippkeskus). Konverentsi otseülekannet veebis toetab Kultuurkapital.

Lisainfo:
Kristina Kõrver
kristina@arvopart.ee

Tagasi